banner864

AKP Ortadoğu’yu Türkiye’ye düşman etti 01 Kasım 2012, 19:20

Maddi gelir kaynağını Soros'tan alan, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı TESEV, Ortadoğu'da Türkiye Algısı 2012 raporunu sonuçlarını yayınladı. Türkiye'nin Ortadoğu'daki konumu inişe geçti. Suriyeliler'in yüzde 65'i, Iraklılar'ın yüzde 58'i AKP Hükmeti'nin ülkelerine düşmanca yaklaştığını söyledi.
 TESEV, toplam 16 ülkede 2 bin 500 kişi üzerinde yaptığı "Ortadoğu'da Türkiye Algısı 2012" araştırmasının sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı.

Araştırma Mısır, Ürdün, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan, Suriye, Irak, İran, Tunus, Umman, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Yemen ve Libya'da yapıldı.

Araştırma sonuçları basın toplantısına katılan gazetecileri, hatta TESEV'cileri bile şaşırttı.

Ankete katılan Suriyelilerin yüzde 65'i, Iraklıların yüzde 58'i AKP hükümetinin kendi ülkelerine düşmanca davrandığını söyledi.

Suriyelilerin yüzde 69'u Türkiye'nin Suriye krizine olumsuz yaklaştığı fikrinde. Suriye'deki krizde AKP hükümetine yönelik olumsuz eleştiriyi yüzde 60 ile İran, Yüzde 45 ile de Irak izledi.

Suriyelilerin çoğunluğu gelecekten istikrar beklentisi içinde. "Esad rejimi çökebilir" diyenler ise yüzde 28'le sınırlı kaldı.

Sonuçlara şaşıran bazı izleyiciler Suriye'den ankete katılanların Esad yanlıları olup olmadığını sordu.

TESEV'ciler ankete katılanların Esadçı olmadığını, ankete katılanların ülke genelinden, tam tesadüfi yöntemle seçtiklerini açıkladı.

16 ülkeden araştırmaya katılanlar Arap Baharı'nın en önemli aktörü olarak Türkiye'yi gördüklerini söyledi. Ancak Arap Baharı'nın olumlu etkisi Ortadoğu'da inişe geçti. Geçen yıl Arap Baharı'nı olumlu bulanların oranı yüzde 52'den bu yıl yüzde 44'e düştü.

Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerindeki etkisi de azaldı. Türkye'yi etkili görenler yüzde 70'ten 61'e, model olarak görenlerin oranı da yüzde 61'den 53'e indi.

Ankete katılanlar ilk kez Türkiye'nin Ortadoğu'da mezhepçi bir dış politika yürüttüğünü açıkladı. Üstelik bu oran yüzde 28 ile azımsanamayacak kadar yüksek çıktı.

Bölgedeki askeri güç İran olarak seçilirken, ekonomik güç için ise ilk tercih Suudi Arabistan oldu. Türkiye her iki ülkenin de gerisinde kaldı. 16 ülkenin de insanları Suudi Arabistan'ı Türkiye'den sosyal olarak daha gelişmiş diye niteledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar