banner864

Eyalet yasası federalizme götürür 12 Kasım 2012, 19:57

"Büyükşehir yasası Türkiye'yi federalizme götürür!" Bu sözler Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a ait. Akaydın, "siyasi bir proje" diye nitelediği Eyalet Yasasını, Ulusal Kanal'a değerlendirdi.
FEDERALİZME GÖTÜRÜR

Büyükşehir Yasa Tasarısı'na ilk tepki Antalya'dan geldi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın eyalet sistemini hayata geçirecek olan Büyükşehir yasasını Ulusal Kanal'a değerlendirdi. Akaydın, siyasi proje olarak nitelendirdiği eyalet yasasıyla Türkiye'nin federalizme götürülmek istendiğini söyledi: “Bu bir siyasi projedir. Daha tehlikesi bu projenin altında federalizme doğru Türkiye'yi götürmek isteyen kapalı kapılar ardında ve yurt dışında verilmiş sözlerin başlangıç izlerini görmek mümkündür.”

Akaydın, Türkiye'nin ulusal yapısının federalizme uygun olmadığını söyledi: “Türkiye'nin siyasi yapısı ulusal yapısı federalizme müsait değildir.”

Akaydın, yasayla birlikte yerelleşmenin ortadan kaldırıldığını vurguladı: “Yerelleşmeyle bu yasanın bir ilgisi yok çünkü bir takım belde belediyelerini kaldırıyosun 100'e yakın belediye yerelliği kaldırıyosununz demek. Yerelleşiyoruz dedikleri halde il valilerine de bir takım yetkiler veriliyor meclis kararlarını onaylama gibi bu da merkezileştirme göstergesidir.”

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar