banner864

Rusya Suriye’ye karşı yaptırım içeren hiçbir kararı geçirmeyecek 26 Ocak 2012, 12:21

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki bütün taraflara şiddeti biran önce durdurma çağrısında bulunduklarını belirterek iki ülkenin Suriye’ye yönelik dışarıdan herhangi askeri müdahale yapılmasını reddettiklerini beyan etti.
Lavrov; Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile dün Moskova’daki görüşmelerinden sonra düzenledikleri ortak basın konferansında Rusya ve Türkiye’nin ilkesel tutumlarının uyum gösterdiğini söyleyerek iki ülkenin şüphesiz olarak Suriye’de kaynağı ne olursa olsun şiddetin durdurulması ve yaşanan krizle ilgili barışçıl bir çözüme ulaşılması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik dışarıdan yapılacak her türlü askeri müdahaleye karşı olduklarını vurgulayan Lavrov; Suriye’de durumun basit olmadığını ve yaşanan sorunların kolay bir çözümünün bulunmadığını ancak bütün taraflar arasında bir diyalog yürütmeye çalışacaklarını beyan etti.

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki bütün taraflara şiddeti durdurma çağrısında bulunduğunun altını çizen Lavrov; Suriye’ye dışarıdan hiçbir askeri müdahaleye izin verilmemesi gerektiğini vurguyla tekrarladı.

Rusya Karar Tasarısıyla İlgili Olumlu Bütün Önerileri Tartışmaya Hazır
Ayrıca Lavrov: Rusya’nın Suriye’ye tek taraflı yaptırım uygulamayı içeren hiçbir kararı Güvenlik Konseyinden geçirmeyeceğini ve Suriye’ye yönelik askeri müdahaleye izin vermeyeceğini vurguladı.

Rusya’nın Güvenlik Konseyine sunduğu karar tasarısıyla ilgili olumlu önerileri tartışmaya hazır olduğunu belirten Lavrov; Güvenlik Konseyi’nin Rusya ve Çin ile herhangi bir istişareye girmeden Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırım uygulanmasını içeren önerilerin Rusya tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Tek taraflı yaptırımlar içeren bir kararın nezih olmayan ve kazançsız bir tutum teşkil edeceğini belirten Lavrov; Suriye ile ilgili alınması muhtemel olan kararın dakik ve herhangi bir dış müdahaleyi meşrulaştırmayacak şekilde hazırlanması gerektiğini beyan etti.

Rusya’nın Uluslararası Güvenlik Konseyine üye bütün taraflarla karar tasarısını tartışmaya hazır olduğunu belirten Lavrov; Rusya’nın sunduğu karar tasarısının hala görüşme masasında bulunduğunu ve hala istişarelere açık olduğunu söyleyerek Moskova’nın tasarıyla ilgili olumlu ve Suriye’de şiddeti durdurmaya hizmet edecek önerilere açık olduğunu aktardı.

Önemli olan noktanın bütün Suriyelileri silahlı terör gruplarından uzaklaştırarak görüşme masası etrafında toplamak olduğunu dile getiren Lavrov; Arap Liginin bu silahlı terör gruplarıyla ilgili talebinin şiddetin durdurulması yönünde olması gerektiğini ibraz etti.

Arap Liginin Suriye hakkında takdim ettiği son talebi ile ilgili olarak da Lavrov; Suriyeli bütün güçler arasında herhangi bir önkoşul sunulmadan diyalogun başlaması gereğine işaret ederek diyaloga katılacak bütün tarafların halkın ve vatanın kaderiyle ilgili sorumluluk çerçevesinde hareket ederek bir anlaşmaya ulaşma görevini üstlenmelerinin önemini belirtti.

Rusya ve Cezayir İç Diyalog Temelinde Katkı Sağlamaya Hazırlar

Öte yandan Rusya ve Cezayir; Suriyelilerin kendileri arasında iç diyalog aracılığı ile Suriye krizinin çözümüne katkı sağlamaya hazır olduklarını ilan ettiler.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı bildiride; Rusya Başkanının Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Rus Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov’un Cezayir’in Moskova Büyükelçisi ile bir araya geldiğini, özellikle Suriye olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki durumları görüştüğünü açıkladı.

Bakanlık bildirisinde; iki tarafın görüşmede; Suriyeli ulusal bir diyalog başlatma aracılığı ile Suriye krizinin çözümünde etkin bir şekilde katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade ettiklerini kaydetti.

SANA Haber Ajansı

Yorumlar

72kilovatantopragi :

bildiklerimizi yazsak ansiklobedi olur?ya bilmediklerimiz?

ismail aras :

sıısssst...milleti uyandırmayın. millet ülkeyi pazarlayanlardan,satanlardan,hainlerden, bölücülerden gayet memnun

hazar :

sn.güller endişe etmeyiniz biz artık neye inaıp neye inanmayacağımızı çok iyi biliyoruz.

umut kaymak :

dış işleri bakanımız suriyedeki karışıklığın devam etmesi niyetinde olduğu için katılmamıştır. kendisi ordakilerle aynı fikirde değildir. abd ile aynı fikirdedir.yani savaş sürsün,masum kanlar akmaya devam etsin.

bulent :

davutoglu gelmez tabiki adam uzlaşma istemiyor o yıkım istiyor cünkü yürütüyü dış politika yalnış ama kendi bunu kabülenmek istemiyor ve bunuda abd istiyor diye yapıyor akp muhaliflere silah ve cephane tasis ediyor allah hepsinin belasını versin

ali sever :

davutoğlu neden katılsınki.nede olsa bop eşbaşkanının yaveri.işlerine gelmez.

Kivanc :

niyet gitmemiş ki, oysa çok hevesli suriye konusunda belki red edildi diyedir.

Rusya Uyandı ! :

libya oylamasını veto etmeyerek büyük hata yapmışlardı.gaddafinin sadece uzaklaştırılacağını düşünüyorlardı.ikinci bir nato haydutluğuna izin vermezler.çünkü bu defa sonuçları rusyayı etkiler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar