AB'den muhaliflere silah 29 Mayıs 2013, 18:46

Suriye: "AB BM misakını çiğneyerek Cenevre'yi sabote etmeye çalışıyor"
"Avrupa Birliği Cenevre sürecini sabote etmeye çalışıyor". Bu sözler Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'e ait. Avrupa Birliği,'nin Suriye'deki muhalifleri silahlandırma kararının ardından konuşan Muallim, Avrupa'nın Birleşmiş Milletler misakını açıkça ihlal ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin daha önce silahlı terör gruplarının Suriye petrol ve doğalgazını satmasına izin verdiğini de hatırlatan Muallim, "Avrupa Suriye'deki terörü finanse ediyor" dedi.

Benzer bir açıklama da Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavorv, Avrupa Birliği kararının gayrımeşru olduğunu belirtti. Silah ticaretinin ancak devletler arasında olabileceğini anımsatan Lavrov, Avrupa Birliği'nin Birleşmiş Milletler Silah Ticareti Anlaşması'nı çiğnediğini söyledi.

Almanya, muhaliflere silah göndermeyeceğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de aslında yakın bir gelecekte muhaliflere silah gönderme gibi bir niyetlerinin olmadığını öne sürdü.

Suriye'deki teröristlerin silahlandırılmasına Amerika'dan destek geldi. Amerika Dışişleri Baknalığı Sözcüsü Patrick Ventrell, "Bu karar, Suriye ile ilgili ortak amaçların başarılmasında gelişme yaratacak. Esad rejimine, muhaliflere desteğin arttığını gösterecek" dedi.

Muhaliflere silah verilmesini destekleyen Amerika, Rusya'nın Suriye'ye S-300 füzesi satışını ise kınadı. Bir açıklama da İsrail'den geldi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, " Eğer S-300 füzeleri Suriye’ye ulaşırsa ne yapacağımızı biliriz” dedi.


ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorumlar

mehmet çelik :

mazlum komşu bir ülkeye müslüman olsun yada olmasın savaş açılırsa saldırılırsa orya giden katil cani ve cehennemlik değil mi?

Ataturk1 :

israil kendini toparlamalidir, baska ulkelerin gazina gelmistir, cok gec degildir, geri adim atmalidir. istenilen dunya savasi ise, en sonki olu bilancosu 65milyon idi, savasta kazanan yoktur. halklarin kendilerini sadece kelle goren iktidarlara ihtiyaci yoktur. saygilarimizla

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder