banner864

Kentsel dönüşüm mitingi 28 Ocak 2012, 15:01

Kentsel dönüşüm projelerine karşı tek yürek olan İstanbullular büyük bir eyleme hazırlanıyor. Kent Hareketi Oluşumu etrafında toplanan mapdurlar, pazar günü satt 11. 00'da Taksim Gezi Parkı'nda bu projeleri protesto edecek.
Kentsel dönüşüm projeleri... Kimimizin umrunda olmasa da bazılarımızın uykularını kaçırıyor... Binlerce insan zorla göç ettiriliyor bu projelerle...

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm denilince ilk akla gelen yer, Sulukule... Roman yurttaşlarımız, yıllardır yaşadıkları tarihi Sulukule'den Kentsel dönüşüm projesiyle Taşoluk'a göçe zorlandılar...
Şükrü Pündük: “Biz taşoluk'a gittik. 337 Aile oraya gittik biz. Ama şu anda ya üç ya da beş aile kaldı orada. Hepimiz tekrar mahallemize döndük. Çünkü bizim köklerimiz burada.”

Sulukule'yle başlayan süreç bugün de acımasızca devam ediyor. Tarlabaşı, Fener, Balat, Ayvansaray, Sarıgöl ve daha nice semt kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Bu semtlerden biri de Türk Mahallesi olarak bilinen Tokludede... Sur dibindeki bu tarihi mahallede çocuk sesleri kesidi, yerini kepçe sesleri aldı.

Kent Hareketi üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin: “Dikkat ederseniz düz binaları yıktılar burada. Tarihi binalarla ilgili her gün basın burada olduğu için, biz burada olduğumuz için yıkamıyorlar. Hatta açıklamalarında "yıkmayacağız" diyorlar, ama görüyorsunuz şantiye orada olduğuna göre niyetleri ortada zaten. Biz de burayı hiç boş bırakmayacağız ve Kokludede'yi, Ayvansaray'ı, Fener'i, Balat'ı yıktırmayacağız.”

Kentsel dönüşüm mağdurları, bu projelere tepkilerini dile getirmek için 29 Ocak Pazar günü saat 11.00'da Taksim Gezi Parkı'nda büyük bir eylem yapmaya hazırlanıyor.
Tüm bu uygulamalar karşısında İstanbullu sessiz kalmadı. Tek tek mahallelerde kurulan dernekler "Kent Hareketi" adı altında birleşti. Şimdi İstanbullu, pazar günü yapılacak büyük eyleme hazırlanıyor.

Cihan uzunçarşılı baysal “Sadece mahallem demeyin, sadece sahilim demeyin, sadece işte gezi parkı demeyin. Gelin el birliği ile hep birlikte istanbul diyelim, İstanbullular olarak kent hakkımıza sahip çıkalım”

HABER: FİLİZ GÖKTAŞ

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar