banner864

Beşiktaş'ta "örgüt" kavgası 19 Ocak 2012, 20:21

Hrant Dink Davası'ndaki karar özel görevli Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz ile özel görevli savcı Hikmet Usta'yı birbirine düşürdü. İlk konuşan Mahkeme Başkanı Eryılmaz oldu. Ergenekon örgütünün varlığının tespit edilmediğini belirten Eryılmaz, "nasıl Ergenekon terör örgütünün işi denilebilir ki?" diye sordu. Eryılmaz, baskı altında olduklarını da vurguladı. Savcı Usta'dan yanıtı temyiz dilekçesiyle verdi: "Basına yansıyan mahkemeden yapılan 'Örgüt var, delil yok' açıklamasına karşı biz 'Örgüt de var, delil de var' hem de fazlasıyla var olduğunu belirtmek istiyoruz."
İŞTE HAKİM - SAVCI DÜELLOSU
Hrant Dink Davası'nda mahkemenin açıkladığı karar, tartışılmaya devam ediyor. Tartışmaya bu kez kararı veren mahkemenin başkanı da katıldı. Özel Görevli İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz, Vatan Gazetesi'ne konuştu.
Eryılmaz, mahkemelerin dosyaya girmiş delillere göre karar verebileceğini belirtti: "davada örgüt suçlamasından beraat kararı verdik. Bu karar 'örgüt yoktur' anlamına gelmez. Bu örgüt faaliyetleri çerçevesinde yeterli delil olmadığı anlamına gelir. Yeni delil ortaya çıkarsa yeni soruşturma açılır. Biz hukuki olarak örgüt bağlantısını tespit edemedik. Bizce de basit bir cinayet değil. Ama dosyadaki deliller bu ve biz hakimler hukuk çerçevesinde karar vermek zorundayız."

MAHKEME BAŞKANI: ERGENEKON İSPAT EDİLMEDİ

"Baskı altındayız" diyen Mahkeme Başkanı Eryılmaz, iddia edilen Ergenekon'un varlığının ispat edilmediğine dikkat çekti: "Burada hukuki çerçevede değerlendirme yapmak gerekir. Bir örgütün hukuki varlığının ispatı için bu konuda açılan davanın karara bağlanması, Yargıtay'ın da onaylaması gerekir. Böylece hukuki olarak örgütün varlığı tespit edilmiş olur. Ergenekon ile ilgili böyle bir süreç tamamlanmadan nasıl 'Ergenekon terör örgütünün işi denilebilir ki?"

"BEN DE TATMİN OLMADIM"
Başkanı olduğu mahkemenin verdiği karardan kendisinin de tatmin olmadığını ifade eden Eryılmaz, Bu cinayet Hayal'in kafasından çıkmış bir fikir değil. Azmettiren birilerinin olması gerekir. Şahsi fikrim bu" dedi.

"SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR"
Mahkeme Başkanı Eryılmaz, cinayet ile ilgili olan kamu görevlilerinin soruşturmasının devam ettiğini anlattı: "Dosya kesinlikle kapanmadı, bu ilk karar. Yargıtay inceler ve bozabilir. Veya şu husus araştırılsın diyebilir."

"TAHLİYE OLMAZLAR"
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz, Ogün Samast ve Yasin Hayal'in tahliye edileceği iddiasına da yanıt verdi:
2 gün sonra çıkar iddiaları yanlış. Çünkü cinayet yönünde karar verildi. Bu tehlike sadece şöyle ortaya çıkabilir, Yargıtay örgüt kararını onar, Hayal hakkındaki kararı bozarsa 5 yıllık sınırdan faydalanabilir. Heyet olarak biz kararı açıkladık ve şu aşamadan sonra 5 yıllık süreçten faydalanamazlar.

SAVCI'DAN BASIN AÇIKLAMASI GİBİ TEMYİZ DİLEKÇESİ
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz'a yanıt Özel görevli duruşma savcısı Hikmet Usta'dan geldi.

SAVCI USTA: BİZCE ÖRGÜT DE VAR DELİL DE

Özel Görevli Savcı Hikmet Usta, Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz'a basın açıklaması gibi dilekçeyle yanıt verdi.
Savcı Hikmet Usta iki sayfalık itiraz dilekçesinde delillerin yeterli olduğunu iddia etti: "20 yıla yaklaşan meslek hayatımda şimdiye kadar mahkemelerce verilen pek çok kararı temyiz ettim. Hakimler elbette verdiklerin kararlarında bağımsızdırlar. Etki altında kalmadan karar vermeleri gerekir. Ancak basına yansıyan mahkemeden yapılan 'Örgüt var, delil yok' açıklamasına karşı biz 'Örgüt de var, delil de var' hem de fazlasıyla var olduğunu belirtmek istiyoruz."

SAVCI: BİZ ÖRGÜT DEDİK

Savcı Usta, "Örgüt var" iddiasını beraat eden sanık Erhan Tuncel'in savunmasına dayandırdı. Usta dilekçesinde Mahkemenin yasalara aykırı davrandığını ileri sürdü: "Sanıklardan Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu'nun son savunmalarında ve dosya kapsamındaki pek çok delillere göre örgüt yapısı ispat edildiği, anlatıldığı ve kabul edildiği halde ve hatta sanık Erhan Tuncel'in son savunmalarında örgüt iddiasını inkar bile edememesine ve yine bu konuda dosya kapsamında pek çok delilin ortaya konulmasına rağmen, mahkemece bunların hepsi göz ardı edilerek, dosyadaki delilleri iyi incelemek suretiyle örgüt yapısının olmadığı gerekçesiyle beraat kararı vermek suretiyle yasaya aykırı davranıldığı anlaşılmaktadır."
Savcı Hikmet Usta dilekçesinde, Erhan Tuncel'in yanlış istihbarat vererek güvenlik birimlerini yanılttığını savundu. Usta, "sanık Erhan Tuncel hakkındaki iddia bölünerek bombalama gibi bir eylemin vahameti ve ciddiyeti de göz ardı edilerek sanık hakkında sadece tehlikeli madde imal etme ve basit yaralama suçundan ceza verilmiştir" dedi. Mahkemenin gerekçeli kararını yazmasının ardından, savcı Hikmet Usta'nın da uzun bir itiraz dilekçesi yazacağı öğrenildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

syney;den kenan allah belasini versin turkiyedeki takkiyecilrin veda yalanci muslumanlarin. :

bos hayelerle ugrasan zavalli turk insanim biraz kendinize gelin yoksa cok aglarsiniz yalanci musluman akp nuin kim oldugunu anlamadiysaniz ne diyeyim size..../

kemal ozdogru :

aziz n nesin i rahmetle aniyorum....

bülent :

bir örgüt var, örgütün bir ucu emniyet içinde, diğer ucu ülke dışında!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder