Herkes açıklama yapıyor ama ne neden var ne de sorumlu 08 Eylül 2012, 18:00

Afyonkarahisar'da meydana gelen patlama ile ilgil birçok soru cevap bekliyor. Yapılan açıklamaların hiçbirinde patlamanın nedeni bildirilmeyince, bir dizi cevap bekleyen soru ortada kaldı. Son olarak bazı ailelerden neden DNA örneği istenmemesi de yanıt bekleyen sorular listesine eklendi.
Afyonkarahisar'da meydana gelen patlamanın ardından birçok açıklama yapıldı, ama ne patlamanın nedeni ne de şehitlerin kimliklerine ilişkin resmi bir açıklama yapıldı.

Patlamanın, askerlere "yat yoklaması" yapılan 21:15'te gerçekleşmesi kafalara takılan ilk soru oldu. Geç saatte askerlerin yorgun ve uykusuz olabileceği ihtimaline karışı neden askarlar çalıştırıldı? Çok ciddi ve acil durum olmadığı sürece böyle bir çalışma yapılması yasakken, neden bu saatte tasnif yapıldı?

Çok ciddi ve acil durum var ise, acil olan durum nedir? Aciliyetin sebebi denetlime hazırlık mı?

Yanıt bekleyen bir diğer soru da el bombalarının nasıl ve neden patladı, sorusu. Tahrip gücü yüksek el bombalarının iki aşamalı güvenlik sistemi var. İlki pim, diğeri emniyet mandalı. Pim çekildikten sonra emniyet mandalı bırakılmadığı sürece bomba patlamıyor. Yoğun bir sıcağa, basınca maruz kalmadığı sürece el bombaları atılması, fırlatılması, düşmesi sırasında patlamayacak şekilde tasarlanıyor.

İşte bu noktada kritik bir önlem alınması koşulu var.. Depolamada fünyelerin el bombası üzerinde bırakılmaması gerekiyor. Peki, depodaki el bombalarının üzerinde fünye var mıyıd? Yok muydu? Bu soru da hala yanıtsız.

Sorular bu kadar değil. Depoda, el bombalarından başka bir patlayıcı madde var mıydı? Yok muydu?

Patlamanin hemen ardından, daha henüz hiçbir incelme yapılmamışken, Afyon Valisi ve Orman Bakannın "kaza" açıklamaları neye dayanıyordu?

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

meve nur akın :

gelde bide bana sor çok kolay

bab babus :

cok kolay sorumlusunu bulmak,bu emri kim vermisse sorumlusu o

aa :

ulusal kanalda güvenlik odasinda cekilen videoyu izledim herkes filim izliyor neden o blümler izlenmiyor 21 yatma saati orda hirsizlik var gaziantepte patlayan c4 ordan cikmis olabilir

asu :

sabotajjjjjjj kokuyor....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar