banner864

"AKP kendini meşrulaştırmak için PKK'ya yardım iddiasını ortaya attı" 13 Ekim 2012, 20:22

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye PKK'ya destek veriyor iddiasının AKP'nin bir oyunu olduğunu söyledi. Aydınlık Gazetesi'ne konuşan Esad, "AKP silahlı gruplara verdiği desteği meşrulaştırmak için bu iddiaları ortaya atıyor" dedi. Bölge ülkelerinin ittifak içinde olmasını isteyen Esad, "Beş deniz birleşmeli" dedi.
Aydınlık Gazetesi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad röportajının ikinci bölümünü bugün yayınladı. Esad, PKK'ya destek veriyor musunuz sorusunu yanıtladı.

Esad, "Suriye PKK'ya destek veriyor iddiasını" AKP'nin bilinçli bir şekilde ortaya attığını söyledi. Suriye'nin PKK'ya destek vermediğini açıklayan Esad, "AKP silahlı gruplara yaptığı yardımı bu şekilde meşrulaştırmaya çalışıyor" dedi.

Suriye'nin PKK'ya desteği yok. İlişkiler iyiyken böyle iddialar yoktu. Türk hükümeti ile sorunlar çıkınca, Türkiye Suriye'de cinayet işleyen, kan döken muhaliflere destek vermeye başlayınca bu iddialar gündeme geldi. Türkiye hükümet, silahlı gruplara verdiği desteği meşrulaştırmak için bu iddiaları ortaya atıyor.

İki ülkenin iyi ilişkiler kurmasının önemine vurgu yapan Esad Türk iş adamlarına da ülkesinde yatırım yapması için çağrıda bulundu. Esad, Batı Asya ülkelerinin ittifak içinde olmasını istedi.

Ben başından beri buna benzer şeyler söylüyorum. Beş deniz birleşmeli. Akdeniz, Karadeniz, Kızıldeniz, Hazar Denizi ve Basra ülkeleri bir araya gelerek siyasi ve ekonomik birlik kurmalıdır. Bunu sadece Suriye için değil, herkes için istiyorum. Böyle bir birlik, bölge sorunlarının çözümü için de gereklidir. Bu birlik ekonomik ve siyasi bir birlik olmalıdır. Ben bu birliğin yakın gelecekte sağlanabileceğini düşünüyorum.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar