banner864

Mısır'da yeni anayasa 21 Ağustos 2013, 14:34

Mısır'da yeni anayasa çalışmaları hızlandı. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarının hazırladığı anayasayı askıya alan geçici yönetim, yeni anayasa için ilk turu tamamladı. Hazırlanan taslak metin 50 kişilik bir komitenin onayını aldıktan sonra halkoylamasına sunulacak. Anayasanın onaylanması durumunda Mısır halkı, en geç iki ay içinde sandık başına gidecek.
Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidarını tarihe gömen Mısır halkı Mursi'nin gerici anayasasını da çöpe attı. Mısır'da yeni anayasa çalışmalarında son dönemece girildi.

Hukuk profesörleri ve yargıçların hazırladığı taslak anayasa Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un onayına sunuldu. Taslak metnin bir sonraki adresi ise halk komisyonu. Metin, siyasi partiler, sendikalar, çiftçiler, din adamları, gençler, kadınlar, işçiler ve aydınlardan oluşan bu komisyonun da onayını alırsa 30 gün içinde halkoylamasına sunulacak.

Siyasi parti ve sivil kuruluşlarının isteğiyle yeni anayasada, 219. madde yer almadı. Bu maddeye göre devlet yönetiminde ve yasamada İslami yorumlamalara yer verilebiliyordu.

Taslak metinde seçim sistemi de değişti. Şura konseyi feshedildi, bütün yasama yetkileri Millet Meclisi'ne devredildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 yılda bir; adaylığının ise 2 defaya mahsus olmasına karar verildi.

Taslak kabul edilirse dini ve cinsiyetçi faaliyet yürüten tüm siyasi partiler yasaklanacak, Hüsnü Mübarek'in partisi Ulusal Demokrat Parti üyelerinin siyaset yasağı da kaldırılacak.

Taslak metni hazırlayan anayasa komisyonu, devletin resmi dili ve dinini belirten 2'nci maddeye dokunmadı. Azınlık haklarını güvenceye alan 3'üncü madde de değişikliğe uğramadı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar