banner864

Muş'ta üretici destek bekliyor 01 Ocak 2013, 23:45

Pancardan para kazanamayan Muşlu üreticiler yeniden tütüne yöneldi. Tütünde hasat yapıldı, üretici mahsülün bolluğundan memnun ancak henüz tütün taban fiyatı bile belirlenmedi. Fiyatın 5 liranın üzerinde olması gerektiğini söyleyen tütün üreticileri devletten kredi desteği istedi.
Binbir emekle üretilen tütün Muşluların yeniden umudu oldu. Üreticiler; “Çok emek veriyoruz. Gördüğünüz gibi bu soğukta bile uğraşıyoruz iyi bir fiyat bekliyoruz. Biz baynalar için çok zor ev işleri var inekler var.”

Muş'ta Tekel Tütün İşletmelerinin kapanmasıyla, alternatif ürünlere yönelen ve büyük bir kısmı pancar eken üreticiler, yeni işletmelerin piyasaya açılmasıyla yeniden tütüne yönelmeye başladı.

Geçen yıl tütün ekimi yapan üreticiler, tütünlerini alıcı firmalara teslim etmeye başladı, ancak tütünün henüz taban fiyatı bile belirlenmedi. Üreticiler bu duruma tepkilerini şöyle ifade etti;
“Bu seneki tütün bitti 2-3 günlük kaldı çoğunun teslim ettik az kaldı. Bu yıl ürününmüz iyi geçti,fiyatlarda iyiydi. Başka yapacak iş yok çiftçi zor durumda. Tütün ekicez başka ekecek bişey yok pancar ekiyoruz zarara giriyoruz. Bir torba 70 lira.”

Muş İli ve Civarı Tütün Üreticileri Kooperatif Başkanı Şeyhmus Solgun tütün üreticilerinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.
“Geçimimizi tütünle sağlıyoruz. Ülkemizde yılda 60 bin ton tütün halen üretiliyor bunun yüzde 85'i ihraacat ediliyor. Tütün üreticisi diğer çiftçi bakımından desteklenmiyor. Biranönce desteklenmeli kredisiyle herşeyiyle.”

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar