banner864

Eymür, tertipçiydi tanık oldu 06 Ağustos 2012, 14:42

Ergenekon davasında ifade veren Mehmet Eymür, Ergenekon operasyonunun önemli isimlerinden biri. Eymür davanın tanığı olarak Silivri'de, ancak kendisi bizzat tertibi kurgulayanlar arasında. Eymür'ün rolü, ilk olarak senaryoya uygun bir ajan-provakatörün bulunmasıyla başlıyor, dava delillerinin hazırlanmasına kadar her aşamada etkili oluyor. İşte Mehmet Eymür ve Ergenekon...
Ergenekon davasında tanık olan eski MİT Kontr-terör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Ergenekon tertibinin kilit isimlerinden biri. Mİlli İstihbarat Teşkilatı'nda çalıştığı dönemde adı hep şaibeli işlerle anılan Eymür, Ergenekon tertibinin de planlayıcılarından.

Eymür'ün Ergenekon tertibindeki rolü, operasyonu başlatan mülakatın sahibi Tuncay Güney'in bulunmasıyla başlıyor. Daha sonra Haham Güney'in emniyette sorgulanmasına, hatta delillerin hazırlanıp savcılara sunulmasına kadar uzanıyor.

EYMÜR-TUNCAY GÜNEY İLİŞKİSİ

Mehmet Eymür ismine ilk olarak Tuncay Güney'in emniyette verdiği mülakatta karşımıza çıkıyordu. Haham Tuncay'ın Eymür'le ilişkisi 14-15 yaşındayken başladı. Hatta bu ilişkiyi 1991'de cemaatin Samanyoku televizyonunda açıkladı.

MİT'ten yapılan 26 Kasım 2008 tarihli basın açıklamasında da Tuncay Güney'in Kontrterör Dairesi'nde Eymür için çalıştığı belirtildi.

EYMÜR'ÜN OPERASYON HAZIRLIĞI

Eymür, Tuncay Güney'i operasyonun her aşamasında yönlendirdi. Eymür Ergenekon tertibinin hazırlığına 4 Haziran 2000'de "www.atin.org" adlı internet sitesinde, "çift meslekliler" başlıklı yazıyla başladı. Eymür, Tuncay Güney'den adını vermeden "Çift Meslekli JİTEM elemanı Tunca" diye söz ediyor ve gizli bir telefon konuşmasını yayınlamakla tehdit ediyordu. Ardından Güney ABD'ye götürülüp eğitilerek operasyon başlatıldı.

BASIN FAALİYETİ YÜRÜTTÜ

Eymür, basındaki maşaları aracılığıyla başıbozuk "ulusalcı" dernek ve çevreleri güçlü gösteren yayınlar yaptırdı. Ardından bu derneklerin faaliyetleri, "ulusalcılara" yönelik operasyonlara gerekçe gösterildi.

"FABRİKATÖR" BELGESİ EYMÜR'DEN ALINTI

Mehmet Eymür Ergenekon belgelerinin hazırlanmasında da önemli bir role sahip. Ergenekon'a ait olduğu iddia edilen "Fabrikatör" belgesi aslında Mehmet Eymür'ün kaleminden çıktı. Belge, Mehmet Eymür'ün İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek aleyhine yazdığı "Analiz" ve "Sentez" adlı kitaplardan derlenerek Ergenekon iddianamesine yerleştirildi.

DELİL KALSÖRÜNDEN EYMÜR ÇIKTI

Eymür'ün izine Ergenekon davasının delil klasörlerinde de rastlandı. Bunlardan biri Ergenekon İddianamesi'nin 58 nolu ek klasörünün 27. sayfasında bulunuyor. Bu belge Aktüel Dergisi'nin 52. sayısının kapağı. Belgenin kaydedildiği bilgisayarın künyesi belgenin Eymür'ün bilgisayarında hazırlandığını ortaya koydu. Künyede "Mehmet Eymur/Desktop/Savcı/Yeni Aktüel" yazılıydı.

ABD'DEN ERGENEKON İÇİN DÖNDÜ

Eymür'ün oynadığı rolü, en açık şekilde açıklayan üst düzey MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu oldu. Silivri Cezaevi'nde hayatını kaybeden Kozinoğlu, Aydınlık Gazetesi'ne gönderdiği mektuplarda Eymür'ün ABD'den Ergenekon operasyonu için döndüğünü söyledi. Kozinoğlu, Eymür'ün aylık ücretinin 50 bin TL olduğunu açıklıyordu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder