İlahiyatçı yazar Ceviz Kabuğu’nda çarpıcı iddialarda bulundu 25 Şubat 2013, 18:44

İlahiyatçı-Yazar Dr. Edip Yüksel, Hz. Muhammed’in putlaştırıldığını, akletmeyen Müslümanların sarhoş gibi namaz kıldığını söyledi.
“Din ve felsefe” konusunun ele alındığı Ceviz Kabuğu programına Edip Yüksel’in şok açıklamaları damgasını vurgu.

Duayen gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun Ulusal Kanal’daki Ceviz Kabuğu programının bu haftaki konukları Amerika’da yaşayan İlahiyatçı-Yazar Dr. Edip Yüksel, Prof. Dr. Yaman Örs ve dinler tarihçisi ve dinlerarası diyalog uzmanı Dr. Lütfü Özşahin idi.
Programda şu konular ele alındı: Tanrı kavramı, Türkiye’de inanç özgürlüğü, laikliğe liberal bakış, küresel İslam, teist ateist ya da agnostiklerden kim haklı, din ve dünya, bilim açısından evrim kuramı, büyük patlama ve yaradılışçılık, imanın ilk şartı olarak akletmek ve, felsefi düzlemde din ile bilim ilişkisi.

CEVİZ KABUĞU 23.2.2013-1
CEVİZ KABUĞU 23.2.2013-2

“PEYGAMBER PUTLASTIRILIYOR!”

Dr. Edip Yüksel: İslâm’ın peygamberi Muhammed’e efendi demek şirktir. Çünkü, Allah’tan başka efendi yoktur. Ama bir Muhammedperestlik, bir putperestlik var. SAV (Sallallahü Aleyhi Vesellem) demek de uyduruktur. Kur’an, yalnızca “Allah’ı övün” diyor, “Muhammed’i övün” demiyor.
Hz. (Hazret, hazreti) demek “huzurunda” demektir. Bugün kimse peygamberin huzurunda değildir, çünkü o ölmüştür.
(…)
Resul, Allah’ın postacısıdır.
(…)
Bugün Müslümanlar, sarhoş gibi namaz kılıyorlar. Çünkü, Kur’an “aklınız başında değilken namaz kılmayın” diyor. İnsanlar akletmeden, düşünmeden namaz kıldığı için sarhoş gibi oluyor.
(…)
Veda Hutbesi’nde bile yanlışlık var. Veda Hutbesi’nin 3 değişik versiyonu var!..
(…)
Hadis kitaplarını çöpe atmalı. Sahih denen birçok hadis bile Kur’an’la çelişiyor. Binlerce söz var. Hangisinin doğru olduğunu anlamak zor. O nedenle tümünü çöpe atmalı. Müslüman’a Kur’an yeter. Tek yol gösterici odur.
Mezhepleri de çöpe atmalı. Onlar da aynı kafa karışıklığına neden oluyor.
Dr. Lütfü Özşahin: Bu, aşırı tenzihtir. Aynı zamanda aşırı bir teşbih, sıradanlaştırma yapıyorsun.
Prof. Dr. Yaman Örs: Ben o kadar Müslüman sayılmam. Agnostizm (Tanrı bilinemez görüşü) ve ateizm (tanrıtanımazcılık) arasındayım.

“ATEİSTLERE TEŞEKKÜR ETMELİYİZ!”

Dr. Edip Yüksel: Ateistler, Allah için dediklerimizi Atom parçası için söylüyorlar.
Kuzey Avrupa ülkelerinde ateizm çok yaygın ama onlar Müslümanlardan daha çok ahlaklı. Ahlakın temeli fayda ve zarardır.
Ateistlere, Kur’an’ı anlamamıza yardım ettikleri için teşekkür etmemiz gerekir. Çünkü onlar, eleştirerek bizlerin daha iyi açıklamasına neden oluyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

mervcan :

Bu din konusundaki karmaşa ne zaman çözülecek

selen aslan :

sayın cevizoğlu müthiş bir yayıncılık olayını kaçırdınız profösör yükseli seviyesindeki insanlarla konuştursaydınız bir çok din tacirlerine hayatında görmediğibir darbe vururdunuz tabii birazda reklama ihtiyacınız olurdu dr yükselin konuşmasını engellemeye çalışan kesim hayatında yaşayamayacağı darbeler yer islamiyet bir çok kişinin ticaret tezgahından inerdi büyük bir yayıncılık hezimeti geçmişteki sn yüksel çelakıl s.ateş hezimetini gene yaşadınız.bir daha fırsatınız olamayabilir geçmiş ola selamlar

emine güney :

sayın hulki cevizoğlu ulusal kanala geldiğiniz için çok mutluyum. lütfen proğramınız daha erken saatte olabilir mi?

pilot :

bu tür programlar kesinlikle olmalıcki tarikatların allah ile milleti nasıl kandırdığı anlaşılsın sn cevizoğlunu ve ulusal kanalı kutluyorum

yakupcemil :

kimi hakim güçler, en sonunda, ulusal kanal'ımıza da dinciliği bir biçimde bulaştırmıyordur umarım...

sydneyden turan :

hosgeldin cevizoglu gercek kanalda en guzel gunlerin seninle beraber olmasini butun kalbimle dilerim.....

nuray demirel :

edip yükselin, mesepler ve hadisler sonradan uydurulmuş sözüne katılıyorum dediği gibi çöpe atılmalı ama bir abdli gibi davranışlar sergiliyor anlaşılan mutasyona uğramış

nuray demirel :

yaman örs ben o kadar müslüman sayılmam dedi ama iki konuktan da bence daha müslüman

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder