banner864

Tayyip’i kurtaran dik duruşlu adam: Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu 27 Mart 2012, 11:19

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu'ya küçük bir sorumuz var: “Erdoğan'ı yargılanmaktan kurtaran Danıştay üyesi kimdi?”
Eski İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan için 2001 kötü geçen bir yıl olmuştu. Mülkiye müfettişlerinden, Danıştay'a ve oradan Yargıtay Başsavcılığı'na uzanan bir soruşturmalar zinciri Erdoğan'ı rahatsız ediyordu. İçişleri Bakanlığı, Mülkiye Başmüfettişi Candan Eren'in hazırladığı Ön İnceleme raporu üzerine Erdoğan ve dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna hakkında soruşturma izni vermiş, “cürüm işlemek için teşekkül meydana getirmek” iddiasıyla yargılanmalarının önünü açmıştı.

Bunun üzerine Erdoğan ve Gürtuna Danıştay 2.Dairesine başvurarak bu karara itiraz ettiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticeleri ile şirket sorumluları hakkında İstanbul DGM Başsavcılığı'nca da bir soruşturma yürütülüyordu. Bu soruşturmada yeni tanıklara ve delillere ulaşılmıştı. Ancak Danıştay 2. Dairesi bu soruştıurmanın sonucunu beklemeden Erdoğan ve Gürtuna'nın itirazlarını yerinde buldu ve soruşturma izni vermedi. Eski CHP İstanbul İl Başkanı olan ve 2007 yılında Ukrayna'da bir trafik kazasında hayatını kaybeden Mehmet Bölük, “El Tayyip” adlı kitabında Danıştay kararının nasıl alındığını ayrıntılarıyla anlatır.

Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından hazırlanan 13 Mart 2002 tarihli iddianameye göre, Erdoğan ve Gürtuna'nın TCK'nın 313. maddesinde belirtilen “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçundan yargılanması gündeme gelecekti. İddianame, Tayyip Erdoğan'ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluğa yapan örgütün lideri olarak gösteriyordu. Ancak, Danıştay 2. Dairesi bu soruşturmanın sonucunu beklemeden kararını verdi ve Erdoğan'ın yargılanmasının önüne geçilmiş oldu. Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu iddianamede Danıştay'ın kararını TCK'nun 313. maddesi kapsamındaki iddialar yönünden irdeliyor ve kararın yok hükmünde olduğunu belirtiyordu.

ERDOĞAN'IN YAKIN DOSTU DANIŞTAY ÜYESİ

Danıştay bu kararı nasıl aldı? Burada karşımıza Danıştay 2. Dairesi'nde bu kararı veren bir üye çıkıyor. Kararı veren üyenin Erdoğan'ın yakın dostu olduğunu Mehmet Bölük'ün kitabından öğreniyoruz. Hatta Erdoğan 15 Mart 2003'te Başbakanlık koltuğuna oturunca basında bu kişinin Başbakanlık Müsteşarlığı'na atanacağı haberleri çıkıyor. Gazeteci Fatih altaylı Sabah'taki 16 Eylül 2005 tarihli yazısında 'Erdoğan'ın, Dışişleri'nde uzman olarak çalışan arkadaşı Vahit Özdemir'den Danıştay'daki davasında yardımcı olmasını istediğini, Özdemir'in de bu üye ile görüşüp Erdoğan'ın durumunu anlattığını' bizzat Özdemir'in ağzından aktarıyor.

Bu Danıştay üyesinin o günlerde basında yer almasını sağlayan iki şerh kararını da hatırlatalım. Eski İstanbul üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Kemal alemdaroğlu'nun yolsuzluk iddialarıyla soruşturulması istemiyle açılan davaya, alemdaroğlu'nun başvurusu üzerine verdiği kararda Danıştay karşı çıkmıştı. Danıştay kararında çoğunluğun görüşüne katılmayarak Alemdaroğlu hakkında soruşturma açılması yönünde oy kullanan kişi aynı üyeydi.

Bir diğer karar ise AKP'li Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül ve belediye yöneticileri hakkında “Belediyeyi zarara uğratarak görevi kötüye kullandıkları” iddiasıyla açılan soruşturmaydı. AKP'li Gül Danıştay'a başvurmuş, Danıştay bu itirazı reddererk AKP'li Gül'ün yargılanması yolunu açmıştı. Aynı üye AKP'li Mervan Gül için de soruşturmaya izin verilmemesi şerhini düşmüştü.
Yukarıdaki bilgileri Deniz Yıldırım'ın “Tayyip'in Voleleri” adlı kitabından (Kaynak Yayınları,İkinci baskı, 2011) aldığımızı belirtelim.
Gelelim bugüne.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, 16 Mart 2012 günü Habertürk'te Yasemin Güneri'nin sorularına yanıt verdi. Karakullukçu, “MİT Müsteşarı Fidan'ın yargılanıp yargılanmayacağına karar verecek Danıştay 1. Daire'de Başbakan'ın teyzesinin oğlunun görev alıyor olması eleştiriliyor” sorusuna şu yanıtı veriyor:
“Yargı hiç kimseden emir almaz. Yüksek yargının mensubu olmuş birinin bütün akrabalık bağları kopmuştur artık. O kişinin aldığı kararlar artık Allah için, hak için, adalet için olmalıdır. Başarısız oalnı da görevinden alırım. Ben dik duruşlu bir adamım.”
Artık “Erdoğan'ı yargılanmaktan kurtaran Danıştay üyesi kimdi?” diye sormazsınız sanırım.

Ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Demekki Türkiyede derin bir orta oyunu var. :

yada dün dündür,bu gün rüzgar değişti.bu gün bu gündür.yada bilmediğimiz başka konular,etkenler belkide korkular.

Demekki Türkiyede derin bir orta oyunu var. :

yada dün dündür,bu gün rüzgar değişti.bu gün bu gündür.yada bilmediğimiz başka konular,etkenler belkide korkular.

ali özaydın :

başında peruk, şeyinde çubuk biyonik adam vesselam

Ergin :

yok yok saçları öyle değişik bir tarama şekli bir de

Onur B :

bu adamın en son haberlerde çıkan 10 dakikalık teşekkür videolarına bir bakın bir izleyin. bu adam nasıl devlet memuru olmuş nasıl adalet ve hukuk dağıtacak? nasıl o makama yakışacak. o görüntülerden sonra kendisi en kısa sürede istifa ettmelidir.

mir :

sizce yumusak degilmi bu tip

semko :

manisalı vekil ne demişti[sırıtarak]allah verdikce veriyor.

Güner-İzmir :

başında peruk mu var bu adamın?merak ettim,yakından gören var mı?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar