banner864

Mutlu: Vekilim sana kaymak lazım 25 Aralık 2011, 21:50

Mustafa Mutlu, Vatan Gazetesi’ndeki köşesinde kendilerine yüzde yüz zam yapan milletvekillilerini çok kızdıracak bir yazı kaleme aldı. Zam oylamasında hayır oyu verenlere “benim vekillerim” diyen Mutlu, evet diyenler için ise Ankaralı Turgut’un parçasına gönderme yaparak “Kaymak lazım kaymak lazım, vekilime kaymak lazım...” dedi
İşte “kıyakçı” vekilleri kızdıracak o yazı:

Kaymak lazım!

Moralim bozuk... İşe gideceğim ama nasıl? Yol kilitlenmiş halde...

Betonlaşan Çamlıca’nın altında kontağı kapattım, beklerken elim radyoya gitti. Kanallar arasında gezerken kıpır kıpır bir müzik duydum, kulak kabarttım.

Ankaralı Turgut’muş...

Söylediği şarkı hakkında çok şey duymuştum ama ilk kez dinliyordum. Günün anlam ve önemine o kadar uygundu ki sözler, arabanın içinde iki elimi açıp, hem oturduğum yerden oynamaya, hem de nakaratlara bağıra bağıra eşlik etmeye başladım:
***

Yoğurt, süt, ayran bize, ballı kaymak vekilim size...

Çalıştınız başkanım, taze taze kaymak size.

Alman lazım, yemen lazım, sonra farkı görmen lazım...

Afyon’dan vekilime, taze taze kaymak lazım...

Kaymak lazım kaymak lazım, vekilime kaymak lazım

Esnafın hali ne olacak, kime hesap sorulacak?

Çiftçinin hali ne olacak, kime hesap sorulacak?

Ne kap kaldı ne kap kacak, bu millete kim bakacak?

Alman lazım, yemen lazım, sonra farkı görmen lazım...

Afyon’dan vekilime, taze taze kaymak lazım...

Kaymak lazım kaymak lazım, vekilime kaymak lazım...

Sürünmek ölmek bize, lüks hayat vekilim size...

Kuru ekmek soğan bize, ballı muzlu kaymak size.

Alman lazım yemen lazım, sonra farkı görmen lazım...

Afyon’dan vekilime, taze taze kaymak lazım...

Kaymak lazım kaymak lazım, vekilime kaymak lazım...
***

Şarkının sonuna doğru gözüm önce hemen sağımdaki arabaya kaydı; baktım orta yaşlı bir kadın aynı şarkıyı dinliyor ve benim gibi iki eli havada; resmen oynuyor...

Solumdaki arabada da durum aynı: Genç bir adam bağıra bağıra nakarata eşlik ediyor!

O sırada cep telefonuma CHP’li bir vekilden mesaj düşüyor:

“Bize çok büyük haksızlık etmişsin... Bizim arkadaşların önemli bir bölümü o oylamaya katılmadı...”

“Böyle oylamalara katılmamak da ‘Evet’ demek anlamına gelmez mi?” diye düşünürken, yanıtı yanık sesiyle Ankaralı Turgut veriyor:

“Kaymak lazım, kaymak lazım...”
***

Meclis Başkanı, Türkiye Çıkar Partisi’nin yasasını savundu:

“Bir vekil 200 düğüne gider, küçücük bir altın 180 lira...”

Oylamaya katılıp tek “Evet” oyu veren CHP’li Ahmet Toptaş ise düğün sayısını 200’e çıkardı.

“İyi de bu adamlar hiç mi evlerinde oturmuyorlar, Meclis’e hiç mi gitmiyorlar kardeşim? Çengi gibi düğünden düğüne mi koşuyorlar?” diye sordu içimdeki şeytan; susturdum!
***
Saatler sonra güç bela da olsa ulaşabildim gazeteye; kapıdan girer girmez telefonum çaldı. Yaşlı ve titrek bir ses, adının Sinan Yalçın olduğunu söyleyip, devam etti:

“Emekli müfettişim. Altı ay önce kızım evlendi. Düğün falan yapamadığımız gibi, nikâhında bir çeyrek altın bile takamadım. Utancımdan gözlerine bakamıyorum. Düğün düğün koşturup altın takan, bunu da fahiş maaşlarına gerekçe yapanlara sorar mısınız? Böyle bir duyguyu ‘baba’ olarak hiç yaşadılar mı?”
***
Asil kendi kızına altın takamıyor, vekil yılda 100-200 altın saçmak için maaşına zam yapıyor!

Sinan Bey’e veda ettim, odamın kapısını kapattım ve bize bunu yaşatanlar için iki kolumu açıp, hem söylemeye, hem de seke seke oynamaya başladım.

Hadi koltuklarınızdan kalkın, bana eşlik edin:

“Kaymak lazım, kaymak lazım... Vekilime kaymak lazııımmm!”

*****

Günün Sorusu


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kıyak maaş düzenlemesine destek veren vekiller hakkında “Gereğini yapacağım” demiş... Sorum ona:

Böyle bir yasanın oylamasına katılmamak da “Evet” demek anlamına geldiğine göre, kendisi de dahil mazeret göstermeksizin Genel Kurul’da olmayan vekiller için ne yapmayı düşünüyor?
*****

İşte benim vekillerim!

Dünkü yazımda, milletvekillerine kıyak yapan sinsi yasaya karşı çıkmayan hiçbir vekili bundan böyle tanımayacağımı ilan etmiştim.

Bu yasanın oylamasına 246 milletvekili katıldı. 29 ret oyuna karşılık 217 “Kabul” oyu çıktı.

“Evet” diyenlerin 216’sı AKP’li, 1’i de CHP’li Ahmet

Toptaş...

Kıyak önergelerine destek vermelerine karşın MHP ve BDP’den yasanın tümü için “Kabul” oyu kullanan çıkmadı.

Recep Tayip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Selahattin Demirtaş dahil olmak üzere oylamaya katılmayan yaklaşık 300 milletvekili, bana göre “Evet” oyu verdi. Bu yasanın iptali için emek harcadıklarını görmedikçe, hiçbiri benim vekilim değil...

“Hayır” oyu vererek “vekilim” olmayı hak eden isimler şöyle:

CHP: Levent Gök, Bülent Kuşoğlu, Emine Ülker Tarhan, Uğur Bayraktutan, Osman Aydın, Bülent Tezcan, İlhan Demiröz, Mustafa Serdar Soydan, Adnan Keskin, Kazım Kurt, Mevlüt Arslanoğlu, Mahmut Tanal, Mehmet Siyam Kesimoğlu, Özgür Özel, Haluk Koç, Emre Köprülü, Orhan Düzgün, Dilek Akagün Yılmaz.

MHP: Muharrem Varlı,

Kemalettin Yılmaz , Ali Öz, Mehmet Şandır, Yusuf Halaçoğlu, Alim Işık, Erkan Akçay, Mesut Dedeoğlu, Mehmet Erdoğan,

Bülent Belen.

BDP: Sırrı Süreyya Önder.

Ya gerisi... Yanıt Ankaralı

Turgut’tan:

“Gerisine kaymak lazım!”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

gomoniz eflat :

korede, vietnamda, somalide, lübnanda, irakta, afganistanda yenildi. hayir mbg yanlis degerlendirme – abd ususal devletler gibi yenmek amacli savaslara gerekmedikce girmez onemli olan kartellerin ellerindeki savunma sanayinin calismasi ve devlete devamli silah satmasidir bunuda ellerinde tuttugu baskanlik vekiller sistemi pentagon / istihbarat ile yapar amac sadece uzun bir savastir zaten ana arterleri kisa zamanda ele gecirirler irakta oldugu gibi gerisi – kesmekesin uzun sure devam ettirilmesidir . zaten yesil kart ve pasaport uzerine kurulu bir odullendirme sistemiyle butun dejenere karakterleri ki aralarinda turklerde vardir silah altina alarak yapar gercek olarak savas noriega gibi orta amerika ulkeleri uzerinde yapilmistir yoksa ileri cografyalarda gercek nihai amacli savas 1945 de sona ermistir geri kalan savaslarda sadece firildak donsun seklinde yapilmistir bugun irak dahil afganistan da savas amaclari coktan gerceklestirilmistir ne denirse densin ...

hüseyin ali tulay :

bütün iddaalar çürütüldü anlaşildiki doğu perinçek'ibu iddia ve yalanlarla mahkum edemeyecekleri anlaşilinca, böyle bir yönteme baş vurmak zorunda kaldilar, yani zurnanin zirt dediği yer...

gül deveci :

birinci mahkeme, henüz sonuçlanmadığına göre, perinçek'in söylediklerinin doğru olup olmadığını yıllardır anlayamadı. peki ikinci mahkeme nasıl anlayıverdi. mahkemeler acaba gerçeği değil de bahane mi arıyordu..

AHMET TEKSİN ÖNLER :

savunma ne için yapilir ve istenir.eğer saniği söyledikleri yani kandini savunduğu içinse ve bu savunma suç sayilacaksa yaziklar olsun böyle adalete

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder