banner864

Tapu var çözüm yok 09 Şubat 2013, 17:00

Antalya'da bir istimlak skandalı yaşandı. Ramazan Delen adlı yurttaşın 2002 yılında tapulu arazisi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istimlak edildi. Aradan 13 yıl geçmesine rağmen, ne araziye inşaat yapıldı, ne de arazinin bedeli yurttaşa ödendi. Yaşadığı mağduriyeti Ulusal Kanal'a anlatan Delen "adalet istiyorum" dedi.
İbrahim Koçak-Devrim Dönmez

Antalya’da geçimini taşımacılıkla sağlayan Ramazan Delen(55), 2002 yılında oturduğu evin bulunduğu yerden imar geçmesi sebebiyle evinin yıkılmasına razı oldu. Yetkililer tapulu yerine karşılık Delen’in arsasını, lise için istimlak edilmiş, mezarlığın bitişiğindeki arsaya suurladı (kaydırdı). Ancak aynı yol güzergahındaki tapusuz gecekondulara dokunulmadı. Delen evinin yıkılmasından sonra kiracı oldu ve hala kıracı. Yıllar geçti Delen’in eşi rahatsızlanarak kalp ameliyatı geçirdi. Geçim sıkıntısıyla boğuşan Delen’in bütçesine bir de ameliyat giderleri eklenince, çareyi bu istimlakli arazinin nakde çevrilmesi olarak gördü. Uzlaşma yoluna gitmek için dilekçeler yazışmalar başladı Delen’in hayatında ama devlet yetkililerinin topu bir birine atmasından dolayı Delen sonuç alamamış. Ulusal Kanal’a yaşadıklarını anlatan Delen, “Adalet istiyorum. Kanun istiyorum. Bu hakkımın korunmasını istiyorum. Bu yerimin acilen kamulaştırılıp günümüz şartlarında bedelinin ödenmesini istiyorum” diyor.
Ramazan Delen, lise yapımı için Milli Eğitim Bakanlığı’nın istimlak ettirdiği 23 dönümlük arazinin 160 metre karelik kendi payını 2002 yılında aldığını, aradan geçen 13 yılda bir şey yapılmadığını anlattı. Kanuna göre 5 yıl içinde kamuya terk olan yerlerde inşaat yapılmaması durumunda yer sahiplerine geri verilmesi zorunluluğu olduğunu kaydeden Delen, 13 yıldır ne yerin bedelini alabildiğini ne de geri verildiğini söyleyerek eleştirdi. Geçen yıl ihtiyacından dolayı Valilik kanalıyla uzlaşmaya gittiğini anlatan Delen, Milli Eğitim’in Valiliğe, Valiliğin Bakanlığa topu attığını ileri sürerek ‘devamlı oyalandığı’ görüşünü dile getirdi.
Uzlaşmadan sonuç alabilseydi en azından bir daire sahibi olabileceğini söyleyen Delen, ilginç bir duruma dikkat çekti. Antalya’da hiçbir yerde 23 dönümün okula ayrıldığı gibi bir örnekle karşılaşmadığını ifade eden Delen, Antalya’nın en büyük istimlak yerinin burası olduğunu iddia etti. Delen, “Demek ki burada başka şeyler dönüyor. Vatandaşın parasını ödemeyip, ileride burada imarda tadilat yapıp, avanta peşindeler. Yoksa bu 160 metrekarelik yerin koca devlet, koca Bakanlık bedelini neden ödemesin ki? ”
Arsa ile ilgili vergi ve beyannameleri de kendisinin ödediğini söyleyen Delen, “Ben kullanamıyorum. Bir de arsanın üzerinde başkaları oturuyor. Mal sahibi benim ama arsamda başkaları oturuyor” diyerek tepki gösterdi. Aynı zamanda devletin ‘okul yapacağımız zaman bedelini öderiz’ dediğini ileri süren Delen, okula yapımına başlanmamasını, ve başlanacağı ile ilgili bir zamanın belli olmamasını şu sözlerle eleştirdi” Belki benim ömrüm yetmez bile.”
Uzlaşmanın olmaması durumunda ne yapacağını sorduğumuz Delen, “En azından yerimi geri versinler. İmarlı tapulu Antalya’nın en güzel yerlerinden burası. Hakkımı alayım en azından. Devlet resmen yerimi gasp ediyor. “ diye yanıtladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘uzlaşmak isteyen vatandaş başımızın üstünde yeri vardır’ sözlerini hatırlatan Delen,”Ben uzlaşmaya gidiyorum. Bana cevap verilmiyor. Verilen cevapta olumsuz. Milli Eğitim Bakanlığı mahkemeye ver diyor. Mahkemeye verecek olsam zamanında verirdim. Benim gibi demek ki binlerce insan var mağdur. Sesini çıkaramayan yada alamayan. Avukatlara gidiyorsun ‘20 bin lira getir davanı açalım’ diyorlar. Bütçem olsa zaten dava açardım. Bugün değil 10 yıl önce yada tapuyu aldığımda açardım. Devletten kredi yada ödünç para istemiyorum. Doğal hakkımı istiyorum” diye konuştu. “Nerde adalet, bir de diyorlar ki adalet var. Adaleti göstersinler bana. Elimde resmi olan tapumu gasp ediyorsun sen ya gasptır bu” diyerek yaşadığı duruma tepki gösteren Delen, Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a konu ile ilgili yazılar yazdığını, evrakların ilgili kuruma gönderildiği bilgisini aldığını, ilgili kurumlara gittiğinde de çözümsüz kaldığını söyledi.
“İsteseler bu sorunu çözerler” diye konuşan Delen, yetkililere şöyle seslendi; “Sayın Cumhurbaşkanımdan Başbakanımdan adalet istiyorum. Vatandaşım uzlaşmaya gitmiş evrakları gelmiş neden cevap verilmiyor, neden sonuç alınmıyor diye.”
Yasaların uygulanması halinde kimsenin mağdur olmayacağının da altını çizen Delen, bir adaletsizlik yaşadığını, üzgün olduğunu, bu tür haksızlıkların karşısında olduğunu söyledi. Delen, “Adalet istiyorum, kanun istiyorum, bu hakkımın korunmasını istiyorum. Bu yerin acilen kamulaştırılıp, bugünün şartlarıyla bedelinin ödenmesini istiyorum” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder