banner864

Bayer: Perinçek’in değil, Türkiye’nin davası 25 Aralık 2011, 22:50

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bugünkü köşesinde AİHM’de görülmekte olan davanın, Perinçek’in değil Türkiye’nin davası olduğunu vurguladı. Önümüzdeki yıl karara bağlanacak dava için Avrupa gibi Türk hükümetinin de bir sınavdan geçtiğini belirten Bayer “Ergenekon’dan Silivri’de yatan Perinçek’e haklı olarak destek giderek artıyor” dedi.

İşte Yalçın Bayer'in o yazısı:

İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz ‘Türk hükümeti, AİHM nezdinde Fransa aleyhine’ devlet başvurusu’nda bulunmalıdır” dedi. Perinçek’in AİHM’de İsviçre aleyhine açtığı davanın daha da önemli hale geldiğini belirten Cengiz, Türk hükümetinin de 15 Eylül 2011 tarihli başvurusuyla, davaya DOĞU PERİNÇEK safında katılmak istediğini hatırlatarak özetle şunları söyledi:

DOĞU PERİNÇEK’in vardığı sonucu kabul eder veya etmezsiniz ama bir bilim ve siyaset adamı olarak Dr. Perinçek’in özgürlüğünü tanımak, Avrupa’nın geleneksel özgürlük kavramının gereğidir. Voltaire: ‘Düşüncenizi kabul etmiyorum, ama onu açıklama özgürlüğünüzü savunuyorum’ demişti. İşte özgür Avrupa budur!

Bu dava, Perinçek’in bireysel davası değildir, Türkiye’nin davasıdır. Avrupa gibi Türk hükümeti de bir sınavdan geçmekledir. Bu süreçte, Türkiye Cumhuriyeti devleti de Perinçek gibi, ‘Ermeni soykırımı’ yalanının, ikinci İsrail‘i yaratma amaçlı kukla Kürt devleti projesinin bir parçası olduğunun bilinciyle hareket etmeli, kararlı  davranmalı, İzleyeceği doğru siyaset ve stratejilerin bir parçası olarak gözünü AİHM’deki Perinçek davasından ayırmaksızın. Aktif bir mücadele yürütmelidir.

“Hatırlatalım… AİHM’de görülmekte olan bu davada. DOĞU PERİNÇEK, sözde “Ermeni soykırımı”nı inkarın cezalandırılmasının. AIHS’ye aykırılığının tespitim istemişti. Konunun özü, AİHS’nin 10. maddesinde düzenlenen düşünce ve ifade özgürlüğünün İhlal edilip edilmediğidir. Dosyanın önümüzdeki yıl karara bağlanması bekleniyor. Ergenekon’dan Silivri’de yatan Perinçek’e haklı olarak destek giderek artıyor.

ulusalkanal.com.tr

 

Yorumlar

kemalirak :

neden suriye birlikleri ile muhalifler eşzamanlı olarak silah bırakacak?orada iki devlet mi var?suriyenin resmi ordusunun silah bırakması,muhaliflere verilen bir tavizdir.eğer isyan edenlerle onu bastırmak üzere örgütlenmiş devlet güçleri eşit tutulacaksa,bu tüm dünyada terörizme yeşil ışık yakmaktır.yarın öbürgün tsk ile pkk da aynı antlaşmaya mı imza koyacaklar?

Sinan Erismis :

degerli dostum, zaman bakimindan da bilgi verirsen iyi olur. hepimizin gözü aydin simdilik, ücüncü dünya savasinin kiyisindan gectik. demekki arap sermayasinin de durumu iyi degil. selamlarimla, yazilarini dikkatle takip ediyorum, bilesin.

gomoniz eflat :

bu oneriler eskidende vardi - suriyeye girememelerinin nedeni ruslar neyi var neyi yoksa getirdi yigdi ve rest cekti ... bununla beraber turkiyenin ozel kuvvai inzibatiyesi ile girmeyi denemeyecegi sonucu cikarilamaz bundan ... tabii o zaman suriye degil turkiye dagilacaktirki abd icin fena sonuc degil degisen konjonkturde ... nereden bakilirsa bakilsin rte nin sansi yok artik bitti oyle veya boyle sam sekeri yemesi gerek yoksa onu yiyececekler ... davison aportta ...

mir :

ne oldu abd ve abd nin turkiyedeki usaklari hadi gorelim bakalim ne yapacaksiniz simdi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar