banner864

Tutuklu milletvekilleri tahliye mi olacak? 25 Nisan 2012, 13:26

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, muhalefet partilerinin grup başkanvekillerini yeniden bir araya getiriyor. Gündem, tutuklu milletvekilleri. Yarın ki toplantıda muhalefetten "makul ve ortak" formül önerisi isteyeceği kaydediliyor.
Tutuklu milletvekillerinin, durumuna yasal ya da anayasal çözüm yolu arayışlarında ikinci toplantı yarın yapılacak.
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 3 muhalefet partisinin grup başkanvekilleriyle sabah kahvaltısında bir araya gelecek.
Meclis kulislerinde Çiçek'in muhalefetten, ortak; aynı zamanda iktidar partisinin de kabul edebileceği bir öneri getirmesini istediği konuşuluyor.

AKP cephesi, "sorun, bizim sorunumuz" değil diyerek kendisini bu süreçten soyutlama politikası izliyor.
CHP'nin formülü; tutukluluk sürelerinin 2 yılla kısıtlanması, zorunluluk halinde ise 3 yıla olması. Bu formül ile tutuklu milletvekillerin serbest kalıyor.

MHP ise anayasanın 14 maddesi kapsayan suçlar dışında tutuklamalara karşı çıkıyor.
Bu madde, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı işlenen suçları kapsıyor. BDP ise, anayasaya ve ilgili yasalara "milletvekili tutuklanamaz" ifadelerinin konması taraftarı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in ev sahipliğinde yarın gerçekleşecek toplantıya CHP'den Emine Ülker Tarhan, MHP'den Mehmet Şandır ile BDP'den Hasip Kaplan ve Pervin Buldan'ın katılacak.
Tutuklu milletvekilleri krizinin çözümü konusundaki bu yeni girişimin; anayasa yazım aşamasına başlamadan önce devreye konulması dikkat çekti. Meclis kulislerinde de tutumlu milletvekilleri için "iktidarın, anayasa tutsakları" değerlendirmesi yapılıyor.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

kemal tutar :

anladimda karsiliginda ne verilecek onu bilmek istiyorum....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar