banner864

AKP'nin laikliği ve Anayasa'ya Diyanet ayarı 06 Haziran 2012, 00:52

Kürtaj tartışmasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, "kürtaj haram ve cinayettir" diyerek katıldı. Diyanet'in adeta bir fetva makamı olarak, bu tartışmaya katılması, AKP'nin Diyaneti Şeyhülislamlaştırma projesi olarak değerlendirildi. Önce Diyanetin teşkilat yasası değiştirildi. Ardından mahalle imamlığı projesi hayata geçirildi. En sonunda Diyanet'e 1000 molla alındı.
Diyanet İşleri Başkanı kürtajla ilgili adeta fetva makamı olarak sahneye çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in fetvasının ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Diyanet'in nasıl görev yapacağına ilişkin anayasadaki hükmün değiştirilmesini istedi.

Görmez ve Bozdağ'ın açıklamaları, son dönemde Diyanet İşlerie Başkanlığı'na yüklenmek istenen yeni görevleri akıllara getirdi.

AKP, 1 Temmuz 2010'da Diyanet teşkilat yasasını değiştirdi. Yasayla Diyanetin teşkilat yapısının değiştirilmesinin ötesinnde, kurumun toplumsal hayatın bütününe müdahale edebilmesinin yolu açıldı.

AKP döneminde Diyanet'e 29 binin üzerinde yeni kadro alındı. Bu kadroların beş bin kadarı başka kurumlara geçti. Diyanet bin molla kadrosu açtı. Molla projesiyle bazı şeyhler ve din görevlileri Diyanet şemsiyesi altında kadrolaşacak.

Bütün bu uygulamalar, AKP'nin anayasada toplumsal hayat ve din arasındaki ilişkilerin nasıl düzenleneceğine dair ipuçları veriyor.


ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar