banner864

Ombudsman seçimlerinde Gül-Erdoğan çekişmesi 13 Kasım 2012, 19:54

Son dönemde başkanlık sistemi tartışmalarıyla yeniden gündeme gelen Gül-Erdoğan çekişmesi bu kez ombudsmanlık seçiminde su yüzüne çıktı. Ombudsman olabilmek için başvuran 25 adayın hepsi de referans olarak AKP'ye yakınlığını gösterdi. Komisyon 25 adayı 3'e indirdi. Önü kesilen adaylar arasında Abdullah Gül'ün adayı da var.
Ombudsmanlık AKP'nin 12 Eylül referandumuyla Türk siyasi hayatına armağan ettiği bir kurum... Görünüşteki amacıysa kamu kurumları ile yurttaşlar arasındaki anlaşmazlıkları çözmek. Ancak ombudsmanlık seçimlerine siyasi çekişmeler damgasını vurmuş durumda.

Ombudsmanlık için 25 aday başvurdu. Başvuranların hemen hemen hepsi AKP'ye yakınlığını referans gösterdi.

Ancak AKP'ye yakın adaylar da bölündü. Meclis kulislerine yansıyan bilgiye göre eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Gül'ün adayı olarak seçimlere girdi. Yargıtay üyesi Mehmet Nihat Ömeroğlu'ysa Başbakan Erdoğan'ın desteklediği isim.

Meclis Çeşitli İşler Komisyonu'nda yapılan seçimle 25 aday 3'e indirildi, dikkat çekici biçimde Gül'ün adayı Durmuş Yılmaz son bu üç kişi arasında yer bulamadı.

Erdoğan'ın desteklediği söylenen adaylardan Mehmet Nihat Ömeroğlu, İlhan Cihaner davasında verdiği olumsuz kararlar ile tanınıyor.

Yavuz Erkmense Eski Denizli Valisi. Erkmen Valilik döneminde 29 Ekim’de Atatürkçü Düşünce Derneği'nin törenlerde yürümesine izin vermemişti.

Seçilen üç adaydan birisi genel kurulda yapılacak oylamanın ardından ombudsman seçilecek.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

m.nuran sınav :

bence onlar asla çelişmezler.öyle gibi görünerek halkın aklını karıştırıp zaman kazanmaya çalışıyorlar.asla çelişemezler onların maksatlarına yani eşyanın tabiatina aykırıdır bu cemaatler açısından.vakti zamanı gelince erdoğan yukarı gül başağı boşbakanlığa inecektir .çünkü amaç tektir.

halil ibrahim :

merkez valisi yavuz erkmen köksal toptan in yakin adamidir. köksal toptan tarafihdan çikarilmiştir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar