banner864

AKP içinde ÖGM’ler tartışılıyor: Bize dokunmaya devam ederse kaldırırız 21 Şubat 2012, 19:30

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasının ardından, özel görevli mahkemeler AKP içinde de tartışılıyor. AKP yönetimindeki hakim görüş, "özel görevli mahkemelerin kendi iktidarları için bir tehdit olarak görülmesi halinde kaldırılacağı" şeklinde. Yetkilerin fazlalığı tartışmalarının ardından, HSYK da konuyla ilgili adım attı. HSYK özel görevli hakim ve savcılara eğitim verecek.
Özel görevli mahkemeler AKP içinde de tartışılıyor. Özel görevli mahkemelerin yetki alanlarının genişliği, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK şüphelisi sıfatıyla ifadeye çağrılmasının ardından AKP içinde yüksek sesle dile getirilmeye başladı.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, geçen hafta özel görevli mahkemelerin ihtiyaç olduğu, ihtiyaç kalktığında bu mahkemelerin kaldırılacağını belirtmişti.

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi de AKP içindeki etkili bir kişinin açıklamalarını köşesine taşıdı. AKP’li yetkili, “bunu bizimle bir hesaplaşmaya çevirmek isterlerse, 1 maddelik bir yasa çıkarır ve özel yetkili mahkemeleri kaldırırız" diyor.
Hükümete yakınlığıyla bilinen SETA Hukuk Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Erol Kantarcıoğlu da Star gazetesinde yayınlanan yazılarında özel görevli mahkemelerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

HSYK Birinci Dairesi Başkanı İbrahim Okur da CMK 250’nin çok geniş yetkiler verdiğini ifade etti. Okur, “yetkilerin gözden geçirilmesi ve daraltılmasının kişi hak ve özgürlükleri anlamında önemi tekrar karşımıza çıkmış bulunmaktadır” dedi. Yetki tartışmalarının ardından, HSYK Birinci Dairesi görevli yetkili hakim ve savcılara iki ayrı grup halinde 12-22 Mart günlerinde dörder günlük eğitim verecek.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

FİLİZ :

i̇zmi̇r torbalida cami̇lerden vaaz veri̇yorlar altin gi̇bi̇ymi̇ş i̇nsan değeri̇mi̇zi̇ düşürmeyecekmi̇si̇z meydanlardan çeki̇lmemi̇z gereki̇yormuş yoksa di̇nsi̇z devlet olacakmiş lütfen i̇leti̇n herkes duysun nerden ne mesajlar veri̇li̇p halkin i̇nanci sömürülüyor

necoco :

t.c. savcisi nerede, acikca milleti bölen, kardesleri birbirine düsüren vatan haini hakkinda neden bir iddianamede bulunmuyor ve göz altina almiyor

eyüp aksoy :

teoman bey sizegençlerimizin belkide gözünden kaçan bir konuyu anımsatmak isterim akp miting düzenlicekmiş sizden düzenliğeçeği tarihlere dikkat çekmek isterim.o tarihlerde önemli sınavları var işte akp gençlere verdiği önem.çünkü o tarihler gençlerimizin össy sınavları var koskaça akp hükümeti bunu düşünmüyormu miting yapıyor o gün bütün yollar sabahdan kiletleneçek ve gençlerimiz yollarda kalma riskiyel hayati önem taşıyan ve geleçeğini belirleyeçek sınava belkide geç kalaçak.lütfen sizden rican bu konu üzerinde durun ve akp zihniyetini artık siz düşünün.saygılar

halise akman :

Günlerdir İzmir'in durumu içler acısı ta ki düne kadar. Dün meydanda gerçekten bir bayram havası vardı. Bir tarafta Abdullah Cömert arkadaşımızın fotoğrafı diğer tarafta ise KESK,DİSK ve diğer sendikaların halay çekip olayı eğlenceye dönüştürmeleri... Ben militan değilim. Bu ülkenin bir öğretmeniyim. Neden diye merak ediyorum sadece neden? Neden onlar geldi diye stantlar kuruldu ve kameramanlar gelip bu şenlik havasını görüntüledi. Herkesin elinde pankartlar şarkılar, türküler söylendi. Ben ilk günden düne kadar en önde direnen insanlardan biri oldum. Benim gibi bir çok arkadaşım dayak yedi,biber gazına maruz kaldı, polisin zalimce şiddetine maruz kaldı insanlar.Mahsur kaldık saatlerce... Yaralanan arkadaşlarım var. Kaç gündür bu gözlerim ne sahneler gördü inanamazsınız. Polislerin arasında gezen sopalı insanların şiddetine maruz kaldık. Bu eğlence havası neden? İnsanlar ölüyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Ulaşamıyorum kimseye.Yüreğim paramparça. Yalvarırım yapılan zulümleri gösterin.

tahir ünlü :

biz vatanız biz türküz biz müslümanız biz osmanlıyız biz halkız biz milletiz işte biz buyuz direnişe devam kimseye zarar gelmeden dörtyol taksim

müzeyyen akçın :

lütfen , rica ediyorum. biraz cumhurbaşkanliği seçimlernden bahsedin. sanki ikisinden başka kimse aday olamazmış gibi, yasalzorunluluk gibi bir algi yaratildi. ben bile şüpheye düştüm. lütfen başka adaylarin olabileceğini ve iside vererek bu algiyi yokedin. size güveniyorum. sevgiler.

TC.Direniş :

edirne de direnişimiz devam ediyor yüzlerce insan meydanlardayız polis bizim yanımızda halka mudahale etmiyorlar.helal olsun edirne polisine mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

burak yazlar :

beşiktaşlı olarak diyorum ki stadımız yıkılıp yenisi yapılınca ismi inönü olmıyacaksa isminin beşiktaş direniş yada diriliş sıtadı olmasını teklif ediyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar