banner864

Öğrenciler Adrasan’ın sessiz dünyasını keşfetti 29 Ocak 2012, 23:53

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü ‘Adrasan’ın Sessiz Dünyası’ adlı doğa eğitimi ve bilim okulunun ikinci etkinlik dönemi Adrasan’da gerçekleştirildi. Bir hafta süren etkinliğe, Kaş’ın Sütleğen ve Kasaba köylerinden otuz öğrenci katıldı.
İlgili Galeriye Git 30 ÖĞRENCİ 42 BİLİMSEL ETKİNLİKLE DOĞAYI ÖĞRENDİ
Yusuf Yavuz

30 ÖĞRENCİ 42 BİLİMSEL ETKİNLİKLE DOĞAYI ÖĞRENDİ

Yarıyıl tatili nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Kaş’ın Kasaba ve Sütleğen köylerindeki yatılı ilköğretim bölge okullarından toplam otuz öğrenci katıldı. Proje yürütücülüğünü Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz’in üstlendiği eğitim çalışması kapsamında, botanik, zooloji, kimya, astronomi ve arkeoloji bilimleriyle ilgili 42 bilimsel etkinlik gerçekleştirildi. 16 öğretim elemanının görev aldığı eğitim haftası süresince “tanımadan sevilmez, sevmeden korunmaz” ilkesinden hareketle, doğada bitki ve hayvan türlerinin de en az insanlar kadar yaşama hakkının olduğu fikrine vurgu yapıldı.

BİTKİLERDEN KENDİ PARFÜMLERİNİ YAPTILAR
Etkinlikler boyunca Adrasan’ın flora ve faunasını tanıyan öğrenciler, tesise taşınan dijital ve binoküler mikroskoplar yardımıyla örneklerini incelediler. Olimpos ve Kimera antik kentlerini gezen öğrenciler bölgenin arkeolojik zenginlikleriyle ilgili bilgi alıp, arkeolojik kazı çalışması yaparak buluntularını birleştirdiler. Caretta caretta koruma projesinin yürütüldüğü Çıralı kumsalını da ziyaret eden öğrenciler, eğlenceli deneylerle kimya bilimini daha yakından tanıma olanağı buldular. Bir hafta boyunca geceleri yapılan astronomi etkinliklerinde teleskopla gökyüzünü inceleyen öğrenciler, kuş gözlemi yapıp, bitkilerden parfüm elde etmeyi öğrenerek yarıyıl tatilinin tadını çıkardılar.

‘DOĞAYI ÇOCUKLARA TANITIP SEVDİREREK KORUYABİLİRİZ’
Etkinliklerin amacının, öğrencileri sadece dinleyen değil, bizzat uygulayan durumuna getirmek olduğunu söyleyen Yard. Doç Dr. İsmail Gökhan Deniz, doğa ve bilim dolu muhteşem bir hafta geçirdiklerini belirtti. Türkiye’nin sahip olduğu eşsiz floral ve faunal zenginlikleri ile doğal kaynakların, çocuklara tanıtıp sevdirerek korunabileceğinin altını çizen Deniz, “bu amaçla yürüttüğümüz projemizin gelenekselleşmesi ve her sene TÜBİTAK’a sunularak farklı okullarımızla çalışmalarımızın devamı bizler için çok önemli” dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

rana kaymaz :

sn. alili sizi ulusal haberlerde göremiyoruz eşim ve ben merak ediyoruz lütfen haberdar edin gönlümüz ulusalcılarla

Hak YEMEZ :

helal olsun koçum bahsettiğin şahıslar vatan hainliği çatısı altında birleşmiş şeytana tapanlar grubu üyesidir.bunlar fetocu dur bunlar allaha değil paraya tanlardır.bunlar değilmi para için karılarının başını deve örgücü gibi kapattıran,güç kudret için her şey mübahtır deyip te galatasarayın şampiyonlu için zalad ı hakemleri karşı takımları satın alark şampiyonluklar yaşayan futbolcuları yetmiş milyon hakemde dövse de yapmacık cezalarla geçiştirilen,futbolcuları dopingde kullansa geçiştirilen en önemliside her pisliği kendileri yapıpta fitneyle tezgah düzen kurarak tüm buları yapan fenerbahçeymiş gibi rakip taka yıkarak kendilerini aklamak.aleni bu düzeni yürürlüğe koyarken kendilerini ele vermemek için adnan polatı görevden almak için kan g.sarayda kan gövdeyi götümüştü.kim bunlar: f.gülen abdullah öcalan bülent arınç güdümündeki şükürler albayraklar sarıgüller vs...güdümündeki para(şeytan )hizmetkarları.

cemile yigit :

sensiz olmaz ulusal kanal teoman kardesim,

keskin kılıç :

sevgiler teo kardeşim ameliyat olucaktın senden haber alamıyoruz sağlığın iyidir dilerim bırak şu torinolumudur morinolumudur sen başka konulara bi geç valla özlettin kendini selamlar ser

volkan dinçler :

hakan şükürde adammı akp şakşakcısı konuş diyorlar konuşuyor acılım yapacaklar ya birileride cıkıp maşa olması gerekiyor bende türk degilim gibisinden. ne olursan ol önce adam ol hakan şükür kimse senin aslını sormadı ne oldugunu bilmek istemedi böyle bir zamanda konuşman ne oldugunu belli etti sadece

Barış :

benim babaannem de arnavut ama hakan şükür gibi atatürk ve türklük düşmanı değil. aksine koyu atatürk hayranıdır. demek ki akıl yaşta değil baştaymış. (yaşı 96 ve hakan şükürden çok daha mantıklı)

fatma orakcı :

ben de sizin bu projenizde yer aldım .gerçekten de çok güzel.burada bilmediğim birçok şey öğrendim.teşekkürler.)

keskin kılıç :

yaşa be koçum hemşerin şero abin sana kurban olsun bu bilgilerin hakanı belki kendine getirir vekil olmuş ama herşeyi akp li büyüklri biliyo kendini geliştirsin kitap okusun hayat futboldan ibaret deyildir sevgiler kardeşim teo

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar