Kürecik'teki radar fiilen ABD kontrolünde olacak 21 Mayıs 2012, 18:30

Kürecik'teki füze radarını, NATO'nun Şikago Zirvesi'nden sonra da fiilen Amerika yönetmeye devam edecek. Radarın, yaklaşık bir buçuk yıl önce Türkiye ile Amerika'nın imzaladığı protokolle NATO kapsamında Kürecik'e yerleştirildiği iddia edildi. Şikago zirvesinde radarın bütünüyle NATO'nun denetimine geçeceği ileri sürüldü. Ancak Dışişleri kaynakları, radanı statüsünde ve yönetiminde Zirve'den sonra da bir değişiklik olmayacağını belirtti.
Dışişleri kaynakları "Kürecik'teki radar Amerikalılar kontrol edilmeye devam edilecek" dedi. NATO'nun Chicago Zirvesi sonrası da Amerika, fiili kontrolünü sürdürecek.

Chicago Zirvesi'nin başlamasıyla birlikte NATO'nun komuta kademesinde Türkiye'nin etkinliği artacak propagandası da başlatıldı. "Türkiye'ye 10 yıldız" manşetleriyle füze kalkanı sisteminin karar mekanizmasında Türkiye'nin üst düzeyde rol alacağı iddia edildi. Oysa perde arkasında tüm sistem yine Amerika'ya bağlı çalışacak.

Kritik açıklamayı Amerikan Başkanı Obama, NATO Zirvesi'nde yaptı. Obama, füze kalkanında komutayı NATO'ya devretme talimatı verdiğini duyurdu. Eş zamanlı olarak NATO'da Türkiye'nin etkinliği artacak propagandası manşetlere çekildi. Oysa füze kalkanı sistemi fiilen Amerika'nın kontrolünde olmaya devam edecek.

Gerçekte Amerika ne Malatya'daki füze kalkanı radarını, ne de Akdeniz'deki füze kalkanı gemilerini devredecek. Ulusal Kanal'a konuşan Dışişleri kaynakları da bu gerçeği ortaya koyan bilgiler verdi.

Dışişleri kaynaklarına göre Chicago'daki NATO Zirvesi'nden sonra da Malatya, Kürecik'teki radar, Amerikalılar tarafından işletilecek. Radarın korumasını da bizzat Amerikan askerleri sağlayacak.

AKP Hükümetiyse en baştan beri sistemin NATO'ya ait olduğunu iddia ediyordu. Fakat daha en baştan füze kalkanı radarının Türkiye-Amerika arasında imzalanan bir protokolle Türkiye'ye yerleştirilmesi ciddi soru işaretlerini beraberinde getirdi. Özellikle diplomasi çevreleri, radarın Türkiye'ye yerleştirilmesi için Meclis kararının zorunlu olduğunu vurguladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Hafize Arslan :

iste bu yakisir. bunu dusunen ve yapmak icin emegi gecenler sag olsun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar