banner864

“TSK'yı AKP eliyle kafesledik“ 16 Haziran 2012, 02:46

"Amerika Türk Ordusu'nu AKP eliyle kafesledi." Kürt açılımının fikir babası ve CIA'nın Türkiye uzmanı Henri Barkey, Amerika'nın AKP hükümetiyle birlikte Türk Ordusu'na operasyon düzenlediğini açıkladı. Barkey, tüm amaçlarının ordunun Kuzey Irak'a girmesini engellemek olduğunu söyledi.

"Amerika ve AKP hükümeti Türk Ordusu'na operasyon düzenledi". Yeniçağ gazetesinde yer alan bu sözler, CIA'nın Türkiye uzmanı Henri Barkey'e ait.

Amerikan askerini Türkiye'ye yerleştirecek 1 Mart tezkeresi'nin reddedilmesinin üzerinden 25 gün geçmişti. Henri Barkey, Utah Üniversitesi’nde “Felaket ile Flört: Türkiye-Irak-ABD” adlı bir konferans verdi ve “Ameirka'nın AKP liderleriyle anlaşarak Türk Ordusu’nu kafeslediklerini” açıkladı.

1 Mart tezkeresinin geçmemesinin tüm suçu Türk Ordusu’nda. Çünkü, İslamcı hükümet ile Türk Ordusu arasında çekişme vardı. Türk Ordusu, Amerika'ya güvenmiyordu. Ordu, Amerika'dan bağımsız olarak Kuzey Irak’a girmek istiyordu. Amerika'nın ise en son istediği şey buydu.

Barkey, Amerika'nın AKP eliyle Türk ordusunu nasıl kafese kapattıklarını da anlattı.

İlk kez bir İslami parti tek başına iktidara geldi. O güne kadar Türkler, Avrupa Birliği'ne temkinli yaklaşıyordu. İlk kez bir Türk hükümeti bize, "Avrupa Birliği'ne girmek istediklerini ve bunun kendileri için bir rönesans olduğunu" söyledi. Bir İslamcı liderin rönesans terimini kullanması bana çok belirleyici geldi. Bu demokratikleşme süreci içinde biz orduyu çok sıkı bir kafese kapattık.

Barkey, konferansın adını “Felaket ile Flört" koyduğunu, çünkü Türk ordusunun Türkmenleri korumak için Irak'a girmesinin Amerika için felaket olacağını belirtti.

Konferanstan 3 ay sonra, 4 Temmuz 2003’te Irak'ın Süleymaniye kentinde Amerikan askerleri Türk askeirnin başına çuval geçirdi. Sonraki yıllarda ise Ergenekon ve Balyoz gibi soruşturmalarla çok sayıda subay tutuklanarak adeta “kafeslendi."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Mehmet Özdemir Bigbaba :

GURURLUYUM , . ???? Yukarıda yazılanların bir çoğunu YAPTIM...! 62 Yıldır Ankara 'da YAŞIYORUM . ????

cumhuriyet Liseli Barış :

birçoğuna da şahit olarak biliyorum, hatta zülfü livaneli'nin erdal öz'den kitap alırken yakalanıp tutuklandığınıda biliyorum :)

Ali :

ne güzel anılarımız tazelettiniz, unuttuğumuz bir çok şeyi hatırlattınız! ellerinize sağlık! iyi yıllara sayın çiçek sağlıkla kalın!

erolsahın :

doğru ama birkısmı askerı kafeslemiş olablırler atatürk gençliğini unuttular türkün gücünü tadmadilar daha ama yakindir

GAZİ AKBAŞ :

hakarete gerek yok sayfa uyarisi için biz bu ülkede doğduk bu ülkede öleceğiz biz yönetenler böyle bir hata yapildği görülüyorsa ben şunu diyorum hepimiz bir gemideyiz gemi su aliyorsa sonuç ortada gelecek cocuklarimiz bizi yargilar diye düşünüyorum ama ben hala umudumu yitirmiyorum bir gün gelir bunlarin hesabi a b d ye sorulur

Ahsen Bende :

iyi de buna türk ordusu niye seyirci kaldi..

barış köse :

abd den yapılan hiçbir açıklamaya güvenmiyorum hükümet canlarını sıktıysa bu tip açıklamalar yapmaktan kaçınmıcaklarınıda biliyorum kuzey ırağa ordu giremez nedeni basit daha kendi ülkesini tam anlamıyla kontrol altında değil olsabile bunu kürt lere yapılmıs bir hareket olarak algılanacağı kesin dolayısıyla gine içerdeki dengeler bozulucak ve öngörülemez sebepleri olucaktı aslında çok daha uzun bir mevzu askeri kafesleme kısmına girersek bilindiği gibi bir ortadoğu planı var ve biz pilanın hep sonu yada sonucuyla ilgileniyoruz örneğin libya halk dikta rejime ayaklandı ve bugün petrol kuyularının yoğun olduğu böle özerklik istiyo yada suriye aynı pilan iran ve türkiye için geçerliydi ve her 2 ülkede darbeleri atlatabildi orduyu kafeslemekmi yoksa kontrol etmekmi size bırakıyorum

faruk ergül :

bu felsefenin insanlığa verebileceği bir şey yada geleceğe katkısı olacağına inanmıyorum.olsa olsa daha çok kölelik ve sömürü olur onlara hızmet edenler onlardan daha kötü ve tehlikelidir.bu zihniyetin dünyayı yaşanmaz bir gezegen haline getirmek, sömürü ve zalimliktir.nihai hedefse kendilerini tanrı yerine koymak her şeye hükmetmektir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder