banner864

Murat Karayılan: Suriye’de PKK’lı yok 13 Ekim 2012, 17:22

PKK’nın Kandil’deki elebaşlarından Murat Karayılan, Beşar Esad yönetimine destek verdikleri iddialarını reddetti. Suriye’de çatışan bir PKK’nın varolmadığını söyleyen Karayılan, Esad yönetiminin er ya da geç yıkılacağını savundu.
Karayılan, Kandil’de El Cezire televizyonunun sorularını yanıtladı, "Türkiye son zamanlara kadar Suriye ile birlikte bize karşı savaşmaktaydı. Ancak son zamanlarda Türkiye tam bir strateji değişikliğine giderek yüzünü bütünüyle ABD’ye dönerek İran ve Suriye ile ilişkilerini bozdu. Türkiye şimdi Batı’ya PKK’nın Suriye ve İran’ın yanında olduğunu söylüyor. Türkiye demokratik bir çözümü kabul etmediği sürece direnişi tırmandıracağız. Şu anda görüldüğü kadarıyla Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik yok. Türkiye saldırdığı sürece biz de karşılık vereceğiz" diyen Karayılan, son birkaç aydır artan PKK saldırılarının tamamen “tesadüf” olduğunu iddia etti.

“SURİYE’DE PKK YOK”

Karayılan, El Cezire muhabirinin, Tayyip Erdoğan’ın “PKK Beşar Esad güçleriyle beraber hareket ediyor” iddialarına "Suriye’de tek bir PKK mensubu yok. Türkiye Suriyeli Kürtler’in haklarını elde etmesini istemiyor. O yüzden Suriye’de bir savaşa hazırlanıyor. İşte biz bu yüzden Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesine karşıyız" diye cevap verdi.

“ANA OYUNCULARDAN BİRİYİZ”

Karayılan, El Cezire muhabirinin "PKK’nın Suriye hükümeti ile ayaklanmanın başından beri hiçbir teması olmadı mı?" sorusunu "Kürtler ve PKK Ortadoğu’daki ana oyunculardan biri. Dolayısıyla PKK’nın birçok devletle temasları var. Ancak Suriye ile düzenli bir temasımız yok” şeklinde yanıtladı.

“KENDİ HEDEFLERİMİZ İÇİN ARAP BAHARI BİR FIRSAT”

Beşar Esad rejiminin er ya da geç düşeceğini iddia eden Karayılan, "Artık bu tür rejimlerin aşılma dönemidir. Bunlar er ya da geç yıkılacaktır. Ancak şiddet kullanımı sadece tahribatı artırır, yıkım getirir. Bu rejim mutlaka yıkılacaktır. Dolayısıyla Esad ısrarcı olmamalı" dedi. El Cezire ise Kürtlerin Arap baharını kendi hedeflerine ulaşmak için bir fırsat olarak gördüğü yorumunu yaptı.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar