Şeriatçı Vakfa Milli Eğitim’den izin 31 Mayıs 2012, 16:58

Adana Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda şeriat propagandasına onay verdi. "Kur’an var oldukça; İslam’ı, laikliği kabul eder hâle getiremeyecekler" çağrıları yapan Alparslan Kuytul'un konuşacağı etkinliğin tüm okullarda duyurulmasına Milli Eğitim Müdürlüğü onay verdi. Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca 4+4+4 eğitim modeline dikkat çekerek "böyle çalışmaların okullarda yapılmasına izin verilmemez" dedi.

Mustafa Işık


Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü şeriat çağrıları yapan Furkan Vakfı'nın erkinliğinin afişinin okullarda asılmasını onayladı.
Dini içerikli çalışmaları ile bilinen vakfı 2 Haziran 2012 Günü Adana' da yapacağı İstanbul'un Fethi Kutlama programının afişini okullara asmak için Milli Eğitim Müdürlüğünden izin istedi.

Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü izin yazısını Adana Valiliğine göndererek olur yazısı aldı.
Valilik onayından sonra yazı okul müdürlüklerine gönderilerek, Vakfın afişlerinin okullara asılması talimatı verildi.
Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca yaşana bu olaya tepkisini basın açıklaması yaparak gösterdi
Kamuran; " Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının 02 Haziran 2012 Cumartesi günü Saat:19.00-23.00 arası halka açık olmak üzere "İstanbul'un Fethi ve mesajı" konulu konferansın afişlerini asmak için. Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurmuş. Okullarda afişlerin asılmasını uygun gören İl Milli Eğitim Müdürlüğü. Bu kararını 29.05.2012 tarih ve 21997 sayılı yazıyla okullara gönderilmiştir. Furkan Vakfı'nın çalışmalarına bakıldığında, dinsel etkinliklerin ağırlıklı olduğu ve belli siyasi çizgi etrafında çalışmalar yaptığı görülecektir. Aynı kurumunun sitesinde konuyla ilgili yaptığı çağrı fragmanı incelendiğinde de bu yaklaşımı görmek mümkündür" dedi.

(İZİN BELGESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ)

Eğitim Sen Şube Başkanı Karaca yapılanın "dindar gençlik" projesinin uygulanmaya başlaması olduğunu söyledi.

Karaca; "AKP iktidarının 4+4+4 eğitim modelindeki hedefleri, Başbakanın "Dindar Gençlik" açıklamaları, evrim kuramına dönük üniversite ve liselerde ki yönelimlerine ek olarak okullara gönderilen bu yazı genel gidişatın hangi yönde olduğunu bizlere fazlasıyla göstermektedir.
Böyle bir gününün, dinsel ve siyasal eğilimleri olan kurumların çalışmasıyla okullarda duyurusunu yapmak kabul edilemez. Eğitimin bilimsel ve laik boyutuna hizmet edecek çalışmalar yapılacaksa Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden belirli gün ve haftalar programı içerisine alınması anlaşılır bir durumdur. Ortak değerlerin geliştirilmesi ve eğitim kurumlarında işlenmesi kimsenin reddedemeyeceği bir gerçekliktir.
Eğitim ve çocuk gelişimini etkileyebilecek etkinliklerin dışında, Furkan Vakfı gibi kurumların düzenlediği konferans üzerinden okullara her türlü vakıf ve örgütün afişinin asılmasının yolunun açılması okuldaki barışçıl ortamı sıkıntıya sokabilir. " Bu tür afişlerin okullara asılmasına izin verilmesini şiddetle eleştiriyor, bu konudaki kararın Adana Milli Eğitim Müdürlüğünce düzeltilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Bülent Ecevit :

emri bil maruf, neyhi anil münker her müslümana farzdır. çevresindeki her kötülükten, hatadan her müslüman sorumludur. ve hepsi elinden geleni yapmak zorundadır. dünyanın meşgalelerinden, insanların din hakkında kendi başına, birilerinin yardımı olmadan bir şeyler öğrenmesi laik türkiye cumhuriyetinde o kadar zordur ki! bu cemaatler, vakıflar vesilesiyle daha kolay olmaktadır. ne var ki halk öyle bir hale gelmiştir ki sorduğunuzda müslümanım diyenlere şeriat kelimesini telaffuz ettiğiniz anda ödü bir yerlerine kaçıyor. bu işte bilgisizliğinin göstergesidir.

Hakan Kutlu :

din bir inançtır kimseye bu konuda baskı yapılamaz, ayrıca dinde de zorlama yoktur günümüzün dünyasında herkes birbirine zaten islamı tebliğ etmektedir kimseyi inançlar uğruna zorlamayınız. bırakın siteyen istediğine inansın

Ramazan Canpolat :

bu habere yorum tazmaya degmez ama yinede böyle büyük bir isi basardiginiz icin sizi tebrik ediyorum:-) :-)

ismail demir :

ne kadar savaşsalar da bu millet asıl dinine dönecektir.allah in yarattığı bu fıtrat muhakkak kuran a dönecektir. saff-8 :onlar , ağızlarıyla allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. hâlbuki kâfirler istemeseler de allah nurunu tamamlayacaktır.

meheme b :

dindar gençlik istemeyenler sürekli böyle çıkışmalar yapar ama furkan vakfı cemaati yoluna devat edecek inşallah

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar