banner864

Kemal Kılıçdaroğlu:Ortadoğu'nun şamar oğlanı olduk 28 Haziran 2012, 03:16

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan ve gazeteci konukları Metehan Demir, Fikret Bila, Faruk Mercan ile Deniz Zeyrek'in başta 'Suriye krizi' olmak üzere gündeme ilişkin tüm sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu Suriye'nin Akdeniz'de düşürdüğü uçağın pilotlarının durumuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ile yaptıkları toplantının ayrıntılarını açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu kayıp pilotların uçaktan atladılarsa fırlatma koltuğunun çıkardığı bir sesle radar ve izleme sistemleriyle tespit edilmelerinin mümkün olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca Suriye'nin bu olayda Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

BAŞBAKAN BİLGİ SUNDU, ÖNERİMİZİ SORMADI

Ben hiçbir zaman komşularımızla savaş edelim demedim. Bu ülkenin dış politikası blöf üzerine kurulu. Sayın Başbakan görüşmemizde bize sadece bilgi sundu, öneriniz var mı diye sormadı.

Orada yeni öğrendiğimiz bir şey hangi sahada hangi dakikada uçağımız neredeydi, bu noktada vuruldu. Sadece bazı telsiz seslerinin olduğu belirtildi. O da bize dinletilmedi. Sayın Davutoğlu Kıbrıs'ta bir İngiliz üssü olduğunu ve onlardan da yardım istendiğini söyledi.

BAŞBAKAN OLSAYDIM BUNU YAŞATMAZDIM

Başbakan olsaydım asla bir durum yaşatmazdım ülkeme. Eğer bir başbakan bunu yapıyorsa, 'Benim uçağım hangi gerekçeyle düşürüldü' diye kendine sorması lazımdı.

MAVİ MARMARA SORUSU

O gemi önlenebilirdi, hukuken önlenebilirdi... Belgeleri sağlam değildi. Geminin gönderilmemesini ısrarla istediler. Öbür tarafta Kızılay'ın tesisi var. Niye böyle bir provokasyona Türkiye'yi alet ediyorsunuz?

Öyle laflar ettiler ki yani Suriye elini kaldırsa savaş ilan edeceğiz dediler.

Sayın Başbakan sen şunu, şunu yaparım dedin. Bayın Başbakan'ın dün grupta yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izleri ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orda bir çaresizlik. NATO ne yapacak orda? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şeyi konuşacaktı.

Mavi Marmara olayı bana göre hükümetin temel kırılma noktasıdır.

Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Ama unutmamamız gereken ortadoğu'nun denklemidir. Suriye tak başına Suriye değildir. Bu denklemde Rusya var. Esad gitsin diyorsunuz kim gelecek? Arap baharının yaşadığı hengi ülkeye demokrasi geldi? Bir Fransız gazeteci 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler.

Sayın Başbakan Bir bot fotoğrafı gösterdi, bize bir postal fotoğrafı gösterildi. Diğer 3 postalın fotoğrafını görmedik. Bulunan bot sayısının 4'e yükseldiği söylendi. Eğer pilot kabinindeki koltuklar uçaktan fırlayıp ayrılıyorsa onun çakardığı bir ses var. Onu mutlaka radar tespit eder. Bunu o zaman ne radar ve başka bir tespit eder. Kokpitte bir maddenin eridiği ve o maddenin de füzeyle erimiş olabileceği söylendi.

TÜRK ASKERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİRKEN..

Türk askerinin başına çuval geçirilirken ABD'ye nota verecek cesareti yoktu. Daha notayı vermeye bile cesaret edemeyen bir hükümet var.

BAŞBAKAN'IN ACİZ KALMASI AĞRIMA GİDİYOR

Bütün dünya Erdoğan'ın dünkü konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik izlenildi. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor.

Bizi bu noktaya getiren yanlış dış politikadır. Başbakan'ı yanlış sözleriyle yüzleşmeye çağırıyorum.

CHP'nin önerisi şudur: "Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahale etmesin. Doğrudan doğruya Suriye'de bir tarafı tutamazsınız. Komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Batılı ülkeler yazıyor Türkiye üzerinden silah gidiyor. Muhalifleri burada tutuyoruz."

Biz CHP olarak hiçbir zaman Esad rejimini savunmadık.

Ortadoğu'da kırılma noktası olarak nereyi görüyorsunuz?
Aslında söylediğim 3 noktada kırılma noktasıdır. Temel kırılma noktası Mavi Marmara'dır.

Siz Esad'a nasıl bakıyorsunuz? Sizin gözünüzde Esad hangi noktadadır?
Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Uluslararası toplumun birşeyler yapması gerekebilir. Ama unutmamamız gereken birşey var. Ortadoğu denklemi. Suriye demek tek başına bir Suriye değildir. BVu denklemde Rusya'yı göreceksiniz. O limanı Rusya'nın elinden nasıl alacaksınız. Esad'a kızıyorsunuz gitsin diyorsunuz. Peki kim gelecek? Arap Baharı'nın yaşandığı hangi ülkeye demokrasi geldi? Silahla, baskı zulümle demokrasi gelmez. Bu bir anda olacak birşey değil. Bir tarihçi 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler. Buyrun Irak'a demokrasi geldi.

TÜRKİYE ŞAMAROĞLANI OLDU

Nasıl Suriye bir anda bu kadar cesaretlendi?
Ecevit Mübarek'e o dönem. Git Suriye'yi uyar. Yoksa gerekeni yaparız dedi. Halkları asla birbirine düşman kılmayan bir yöntem. Bu olayda ne oldu Allah aşkına? O dönemde 10 yıl önce Şam'ın üzerinden Türkiye'ye ait bir uçak geçse kimse ağzını açamazdı. Bir saygınlığı vardı. Sizi yol yapmaya başladılar. Sıçan geçer yol olur! derler eskiler. Ortadoğu'nun gücü olmak yerine. Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline geldi. Bütün bu olaylar yaşanıyor, karizmamız çizilmiş medya bir kahraman yaratıyor: Erdoğan. Yarın eminim tüm medyanın manşetlerinde Erdoğan'ın kokpitteki resmiyle manşet yapacak.

KÜRTÇE ÖĞRETİME EVET, EĞİTİME HAYIR

Kürtçe öğretime evet ancak Kürtçe eğitimi uygun görmüyoruz.

Çok etnik kimlikli bir ülkeyiz ama üst kimliğimiz Türk'tür. Eğer eğitimi çeşitlendirirseniz bölünmeye yol açar. Belçika'nın hali ortada.

Yasaklarla bu zamana kadar sorun çözülmedi.

GÜRSEL TEKİN SORUSU

Gürsel Tekin'in ayrılmasını istemedim ama tercihine saygı duydum.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

dogru :

en dogru aciklama bu olmus.

Yılmaz DALKANAT :

Sayın Nurhan Korman'ın 124. SESSİZ ÇIĞLIK konuşmasını, köşesinde çok güzel bir başlıkla bizimle paylaşan Kıymetli Generalimiz Ahmet Yavuz'a çok teşekkür ediyorum. Sayın Nurhan Korman ve arkadaşlarının ABD'den ülkemize kadar uzanarak bizleri desteklediler., bize moral vermeye çalıştılar, üzüntümüze ortak oldular. Bizim için her şeyin üstündeki bu çok değerli davranışları; unutmamız mümkün değil. Kendilerine şükranlarımızı sunuyorum.

İkili Oynuyor! :

kılıçdaroğluda,bahçelide libyada tutumları neyse aynısını devam ettirip hükümete destek oluyorlar.bu oturumlar tabanı kandırmaya yönelik görsel atraksiyonlar.chp artık ak-chp'dir.y-chp'bile değil.

Misafir vatandaş :

bunları anlatın mavi marmara olayında israili haklı bulan amerikan ötesindekiler suriyede neden amerikanın yanında bunu anlatın ,münferiden vatandaşların gemileri biz gitmesini engellemeye çalıştık mavi marmaranın diyenler f 4ün gitmesini neden engellememişler bunları anlatın sayın kılıçdaroğlu mavi marmarada içeride şov yapıp amerikaya biz yollamadık vatandaş doluşup gitmiş diyenler israilin bir nevi elini kuvvetlendirenler bu olayda acaba neden f4ü rahatlıkla keşife yolladık diyorlar , yoksa ondadamı israil yardımı var , telsizi var bilgi toplaması sizinle paylaşması mı var ? belkide uçaktaki modernizasyon israil menşeili olduğu için belkide uçağımız israil frekansını attı suriyeye bunları anlatın vatandaşa bence vatandaşa neden uçaklarımızı israilin modernizasyonuna veriyoruz bunları anlatın belkide uzaktan uçağımızı kumanda ettiler demkki uçaklarımızın kumandası amerika ve israilin elinde belkide düşman kodu yolladılar suriye radarına ne malum

Misafir Vatandaş :

bunu bir soralım diyin ,memleket sizden bu asla milli olmayan meselede akpnin stepnesi olun demiyor.mhpyi anlayabiliyoruz artık alıştık ,her olayda ama sizi anlayamıyoruz ,böyle şey olmaz chp memleket kurtarmış bir partidir,emperyalistlere karşı atamızın kurduğu partidir.bu yüzden akpnin amerikanın emperyalistlerin ırakta milyonların katilinin yanında durmaktansa lütfen gerçekleri anlatın memleket sizi takdir edecektir.

Misafir vatandaş :

ortadoğudaki mücadele aydınlar ile kafa kesen entari fistancıların mücadelesedir,size düşen aydın tarafın temsilcisi ve kafa kesen fistanlı entaricilerle savaşan esada türkiyede daha çok kamuoyu sağlamaktır.bizim uçağımız amerikanın emri ile nasıl Suriye sınırını geçer bunu anlatın vatandaşa , bakın nasıl bir ülkenin hava sahasını test ederiz,beklide Suriye giren uçağı kendi kaçan uçakları zannetti ,zaten ilk etapta bilmiyoruz dediler belki rus radarını test etmek için girdi Suriye ne olursa olsun vurun dedi ve sonuna kadarda kendi açılardan haklıdırlar,vatan koruyan insanlara sen nasıl vurdun diyemezsin,önemli olan biz neden vatanını koruyan insanlara keşif yapmaya gittik ?

Misafir Vatandaş :

Türkiyede 75 milyon insanın 60 milyonu bu müdahaleye karşı be gönlü suriyenin yanında zaten öyle olmasa bu uçak olayında vatandaş sessiz kaldı neden ? çünkü amerikaya hizmet edenleri iyice görmeye başladılar size düşen bunları anlatmak onurlu ülke onurlu ilişkileri eski günlerdeki gibi başlatabileceğiniz anlatmak olmalıdır.sizde akpnin gemisine binerseniz vatandaş ne yapsın ,akp ortadoğuda libyada mısırda tunusta ırakta suriyede gerici kafa kesenleri içerideki insanımıza demokratmış gibi pompalamaya çalışıyor,vatandaşa anlatmanız gereken mısırda libyada tunusda kukla gerici Amerikancı hükümetlerin işbaşına geldiğini sırada Suriye olduğunu türkiyede zaten 2001 de getirdiklerini vatandaşa anlatmanız.

misafir vatandaş :

daha etkin muhalefet yapmalısınız , açıkça suriyenin haklılığını vurgulamalısınız ,bu milli mesele falan değil , bu resmen amerikanın kaldırdığı uçağı rusyanın vurduğu bir durumdur.amerika tıp diye kaldırdı rusyada şıp diye vurdu,sizin bu hükümetin nasıl kullanıldığını memleketimizin tüm vatandaşlarına bu durumu anlatmanız lazım,muhalefeti yanına alıp milli meseleymiş gibi göstermenin yanlış olduğunu suriyenin gerici yobazlara ve dincilere kafa kesenlere karşı vatandaşlarını nasıl korumaya çalıştığını ,ülkesini savunan insan sayısının hainlerden fazla olduğunu milyonlarca suriyelinin gerici yobazlara karşı suni şii hıristiyan el ele olduğunu anlatın gerekirse suriyeye destek mitingi yapmalısınız

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar