Rusya'da meteor yağmuru 15 Şubat 2013, 19:07

Rusya'nın Ural bölgesindeki Çelyabinsk kenti bu sabah meteor yağmuruyla sarsıldı. Çarpma etkisiyle kentin dört bir yanını sarsan meteorlar, 3'ü ağır yaklaşık 500 kişinin yaralanmasına neden oldu. Rusya Acil Durum Bakanlığı, bölgeye 20 bin kurtarma görevlisinin gönderildiğini açıkladı. Bölgede acil durum sinyali verildi.
Rusya'da başkent Moskova'nın 1500 kilometre ötesinde bulunan Çelyabinsk kentine meteor düştü. Kent'te büyük paniğe yol açan meteor yağmuru yaklaşık 500 kişinin yaralanmasına neden oldu.

"2012 DA 14" adlı dev gök cisminin bugün dünyayı teğet geçmesi beklenirken, Rusya'nın doğusunda halk, gökten düşen parlak cisimlerle uyandı. Kısa sürede cisimlerin meteor olduğu anlaşıldı.

Görgü tanıkları bölgedeki binaların sarsıldığını, camların kırıldığını ve cep telefonu sinyallerinin kesildiğini bildirdi. Bölgede 3'ü ağır 500 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Vadim Kolesnikov, yaralanmalara, patlamaların neden olduğu cam kırıklarının yol açtığını belirtti.

Rus vatandaşların amatör çekimlerinde, atmosferde alçalmakta olan bir meteor parçasının alev aldığı ve görülürken, gözleri kamaştıran bir aydınlık oluştu. Kısa bir süre içinde patlama sesi duyuldu. Gürültüyle brilikte Çelyabinsk’teki binaların camları da patladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Rusya Acil Durum Bakanlığı, bölgeye 20 bin kurtarma görevlisinin gönderildiğini açıkladı. Üç kurtarma uçağı da olası hasar bölgelerine yönlendirildi. Bölgede bulunan tüm okullar kapatılırken, yeni bir meteor düşmesi ihtimaline karşılık bölgede acil durum sinyali verildi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ayla Yılman :

benim oğlumda belgrood üniversitesinde öğrenci ve ben oğluma ulaşamıyorum perişanım etrafında türk bir arkadaşıda yok rusçayı bilmediğim için okulunu falanda arayıp bilgi alamıyorum ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar