banner864

Hakan Fidan ve MİT yöneticilerinin ifade sürecinde neler yaşandı 08 Şubat 2012, 21:51

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve iki eski üst düzey MİT yöneticisinin ifadeye çağrılması Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Ankara toz duman... Dün akşam saatlerinde ortaya çıkan ifadeye çağırma işlemiyle ilgili tartışmalar, AKP içindeki derin çatlağı bir kez daha gözler önüne serdi.
Bomba haber, dün akşam düştü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Eski Müsteşar Emre Taner ve Eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.
Gazeteciler haberi doğrulatma çabasındayken, ilk açıklama İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'dan geldi. Başsavcı MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrıldığını ne doğruladı, ne de yalanladı. Çolakkadı, "böyle bir soruşturma olsa haberim olurdu" dedi.

Özel Görevli Başsavcıvekili Fikret Seçen ise daha net konuştu. Seçen, "öyle birşey yok" dedi.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırıldığından ne Başsavcının ne de özel görevli başsavcıvekilinin haberi vardı.
MİT kaynaklarını da haberi jet hızıyla yalanladı.

Sabah saatlerinde Özel Görevli Başsavcıvekili Fikret Seçen bir açıklama daha yaptı ve MİT Müsteşarının ifadeye çağırıldığını doğruladı. Seçen, ifade talimatının KCK Soruşturması'nı yürüten özel görevli savcı Sadrettin Sarıkaya tarafından verildiğini açıkladı.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş, hükümet adına PKK ile yapılan görüşmeler üzerine savcılığa çağrıldı. Savcının, üst düzey MİT yöneticilerine Abdullah Öcalan'ın tutuklanan avukatlarının ifadeleri doğrultusunda sorular yönelteceği öğrenildi. Tutuklanan avukatlar, ifadelerinde Öcalan ile Kandil arasındaki irtibatı MİT'in sağladığını ifade etmişti.

Diğer tartışma konusu ise Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in ifadelerinin alınabilmesi için Başbakan'ın izninin olup olmadığıydı. Başbakanlık hala sessiz... Erdoğan da izin verip vermediği ile ilgili bir açıklama yapmadı. MİT Yasası'nın 26. maddesine göre, MİT görevlilerinin mahkeme veya savcılıkta ifade vermesi için Başbakan'ın izni gerekiyor. Bu sessizlik, Erdoğan'ın işlemden haberinin olmadığı şeklinde yorumlandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

ac.cr :

sifonlar cekiliyor mu ne??sira rte nin sifonunu mu cekmeye geldi?baksana bir türlü giremedi suriye'ye abd bosuna mi sectirdi bu adami ülkennin basina,baktilar ise yaramiyor sifon devreye girer,sifon denilen de internettir en etkili sifon cekme yöntemidir,verirler gizli videolari internete sifon cekilmis olur en seslisinden,rte ye ne mi olur diye hicte düsünmezler,rte de artik kacar mi kodese mi girer bilinmez.ama gemicikleri var ya, vahdettin dedesi gibi kacar gider ülkeden,tarih tekerrür eder böylece,saz arkadaslarina mi ne olur ne olursa olsun hepsinin canlari cehenneme,insanlari soyarken,aptal yerine koyarken hayvanat bahcesindeki hayvanlara bakar gibi bakarken düsüneceklerdi sonradan baslarina gelecekleri..umarin baslarina geleceklerin en kötüsü gelir böyle devam ettikleri sürece,emin gelecektirde,buna hic $üphem yok..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar