banner864

Reddedilen “Gizli Tanıklık” kanuna Osman Paksüt’ten itiraz 31 Aralık 2011, 17:57

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Tanık Koruma Kanunu'nun gizli tanıklık ile ilgili bölümlerine ilişkin itirazını reddetti. Yüksek Mahkeme'nin 4 üyesi karara muhalefet etti. Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt, karşı oy yazısında "gizli tanık" uygulamasının savunma hakkının ihlali anlamına geldiğini belirtti. Karşı oy yazısı, hukuk dersi niteliğindeydi.
Emrah Taştan
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin gizli tanıklıkla ilgili başvurusunu reddetti. Tanık Koruma Kanunu'nda "gizli tanıklık" uygulamasıyla ilgili hükümlerin iptalini reddeden karara mahkemenin 4 üyesi karşı oy kullandı.
Osman Paksüt, karşı oy yazısında "gizli tanık" uygulamasıyla ilgili önemli hukuki değerlendirmelerde bulundu.
Paksüt, tanıklığın ceza yargılamasının temel kurumlarından olduğunu belirtti. Paksüt, "Gizli tanık, ceza hukukunun temel ilkelerinden olan silahların eşitliği ilkesine istisna niteliğindedir" dedi.

Adil yargılamayı zedeliyor
Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt, karşı oy yazısında gizli tanıklığın adil yargılama hakkına aykırı olduğuna dikkat çekti. Paksüt, gizli tanık uygulamasının zorunluluk olmadığı halde ölçüsüzce zedelediğini yazdı.
Paksüt, tanığın güvenilirliği kimliğinden ayrı değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

Osman Paksüt, tanığın çeşitli nedenlerle yalan söyleyebileceğine işaret ederek, bu yalanın tanığa ilişkin gerçeklerin bilinmesiyle anlaşılabileceğini belirtti.
Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt, gizli tanık ifadelerinin hakimi tereddüde düşüreceğini ifade etti. Yasadaki "Gizli tanık ifadesi tek başına hükme esas teşkil etmez" ifadesinin bir güvence olmayacağını anlattı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Hasan can :

helal olsun bu ulked oynanan oyunlar ortada satıldık amerıkanın ısraılın ayakcılını hamallını yapıyoz bızım ıbıler surunuyo dogu perıncek elınden opuyom bukadar cesaretlı

CUMA ÖZEL :

hani bu adam pkk ile işbirliği içindeydi fotolari yayinlanmişti ben bu ülkede olup bitenden bir şey anlamiş değilim kim hain kim vatansever belli değil bu durumdami kiyamet alemeti.?

nihat :

helal olsun her koşulda doğruları söylemekten vazgemiyor,iyiki var.

naki kiper :

bizler senelerce türk askerini yürekli ve cesur bilirdik , ne yazıktırki bir doğu pelinçek kadar yürekleri yokmuş,çıkıp aslanlar gibi dim dik ayakta duruyor,doğu pelinçek ve ulusal kanala destek vereceğime ,cumhuriyeti ve atatürk ilkelerini kanımın son damlasına kadar savunacağıma söz veriyorum.bir türk vatandaşı olarak ben bu fedakarlığı yapmaya hazırım,sizlerde hazırmısınız.

Hüseyin Serdar Tanal :

cesur yürek çelik bilek her koşulda doğrularını haykırıyor

Olgun KARAHÜSEYIN :

sn perincek in degeri malesef yasadigi sürece bilinmeyecek.yürekten katiliyorum

Öncü,cesur, Doğu Perinçek... :

öncü,cesur,doğu perinçek...helal olsun sana,lider böyle olur...dimdik,ayakta...

çalıkuşu :

gel de katılma sayın perinçek'e.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar