banner864

İşte Kentsel Dönüşüm projeleriyle hayatımıza giren TOKİ gerçeği! 12 Temmuz 2012, 17:14

Skandal üstüne skandal yaratan TOKİ evleri, bu kez İstanbul'da felaket yarattı.


Maltepe'nin Başıbüyük Mahallesi'ne kentsel dönüşüm projesi kapsamında kurulan TOKİ evleri, yeraltı sularının geçtiği arsalar üzerine yapıldı. Sonra da bölgede heyelanlar başladı. Toprak kaymaları sonucunda TOKİ evlerinin temeli ortaya çıktı, yurttaşların evleri yıkıldı. İşte Kentsel Dönüşüm projeleriyle hayatımıza giren TOKİ gerçeği...

TOKİ EVLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Önce Samsun şimdi de İstanbul... Yasal koşullara uyulmadan yapılan TOKİ evleri, tehlike saçıyor.

Maltepe'ye bağlı Başıbüyük Mahallesi'nin tamamı Kentsel Dönüşüm kapsamına alındı. Deniz ve orman manzarasıyla adeta insanı büyüleyen bu tarihi mahallede, kentsel dönüşümün ilk etap çalışmaları tamamlandı. TOKİ, heyelan bölgesine 324 daire dikti. Sonuç yine felaket oldu.

TOKİ EVLERİ HEYELANA NEDEN OLDU

Samsun'daki sel felaketinin ardından TOKİ evleri tekrar tartışma konusu oldu. Şu anda Maltepe'de Başıbüyük Mahallesi'nde TOKİ evlerinin kurulu olduğu yerdeyiz. Burada da TOKİ evleri yeraltı sularının üzerine kurulmuş. Bu evler buraya kurulduktan sonra da bölgede heyelanlar başlamış. İşte bu TOKİ evinin heyelanlar sonucu temeli ortaya çıkmış. Bölgede ise bu toprak kaymaları sonucunda çatlaklar oluşmuş ve pek çok ev yıkılarak zarar görmüş.

8 TANE SU KUYUSU VAR

TOKİ evlerinin etrafındaysa 8 adet su kuyusu var. İşte bu su kuyuları da burada yeraltı sularının olduğunun da bir kanıtı. Bu sular nedeniyle bölgedeki heyelan da daha büyük bir tehlike arz ediyor. TOKİ evlerinin üzerinde başlayan heyelan bölgesi sınırı aşağıda gördüğümüz beyaz camiiye kadar uzanıyor.

Van depreminin ardında jet hızıyla kentsel dönüşümün önünü açan afet yasası getirilmişti. Bu yasaya deprem gerekçe gösterilmişti, ancak TOKİ'nin kurduğu evler depreme de heyelana da dayanıksız çıktı. Görüyorsunuz buradaki evlerde de ilk üç katına kadar çatlaklar var.

HEYELAN OKUL DUVARINI VE ZİMİNİ ÇATLATTI

TOKİ evlerinin hemen altında bulunan Atatürk İlköğretim Okulu da tehlike altında. 1238 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulun bahçe duvarında ve zemininde çatlaklar oluşmuş.

Şu anda durduğumuz nokta Atatürk İlköğretim Okulu'nun bahçe duvarı. Heyelan nedeniyle işte bu okulun duvarı da neredeyse iki insanın sığabileceği çatlaklar oluşmuş. Sadece bulunduğumuz noktada değil, duvarın farklı noktalarında da çatlaklar var.

İşte heyelan nedeniyle ikiye ayrılan okul duvarı toprağın baskısına da dayanamamış. Öne gelen okul duvarıyla birlikte zemin de adeta halı gibi kıvrılmış.
Ulusal Kanal'a konuşan Başıbüyük Mahallesi Muhtarı Yılmaz Yatak da kentsel dönüşümün yurttaşın onayıyla yapılabileceğini söyledi.
“Burada bir dönüşüm planına hiçbirimiz karşı değiliz. Ancak insanların razı olabileceği, insanların kabul edebileceği, insanların da var olduğu, projenin içinde olduğu bir dönüşüm olmalı. Onların onaylayabileceği bir dönüşüm olmalı. Onların onaylayacağı bir plan proje içinde olursa, o zaman olur. Bir de Başıbüyük'ün siluetini, durumunu, coğrafi konumunu ön plana tutarak güzel yapılaşmaya kimse hayır demez”

Tamamı kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Başıbüyük'te, çalışmalar 11 etapta yürütülecek. Projenin 1. Etapında işte bu TOKİ evleri vardı. TOKİ'nin ev yaptığı yerleri gören Başıbüyük sakinleri, kentsel dönüşümden rahatsız.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar