banner864

Rusya ve İran patriotlara tepki göstermeye devam ediyor 29 Kasım 2012, 18:00

Komşumuz Suriye'ye karşı patriot füzelerine yer aramak üzere incelemelerde bulunan NATO heyeti Malatya'dan ayrıldı, Diyarbakır'e geçti. Aynen Malatya'da olduğu gibi, Diyarbakır'da da TSK'nın tüm olanakları NATO askerlerine açıldı, dün Malatya'da, bugün de Diyarbakır'da hava kuvvetlerimiz hakkında brifingler verildi, füze savunma sistemlerini konuşlandıracak uygun yerler gezdirildi. Öte yandan İran ve Rusya'dan patriot girişimine ağır eleştiriler geldi.
Komşumuz Suriye'de Devlet Başkanı Esad'ı devirmek için silahlı mücadele veren terör gruplarıyla Suriye Ordusu arasındaki çatışmalarda seken kurşunlar, NATO'nun topraklarımıza yerleşmesi için bahane oldu.

Güvenlik gerekçesiyle NATO'dan talep edilen patriot füzelerine yer beğenmek için Malatya'ya gelen heyete Türk komutanlar eşlik etti.

Tetik ve komutanın NATO'da olacağı patriot füzeleri için gelen heyet, Malatya 7'nci Ana Jet Üssü ve 4 ayrı noktada incelemelerde bulundu. Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi incelemesi gerçekleştirdi.

Malatya'dan ayrılan heyet, bugün de Diyarbakır'daydı. Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nde dün helikopterle keşif yapan heyet, bugün aynı bölge için hazırlanan raporlar üzerinde incelemelerini sürdürdü. Sabah erken saatlerden itibaren Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı üssünde çalışmalarını devam ettiren heyet, hava sahası ile ilgili brifing aldı. Heyetin Diyarbakır’daki incelemeleri sürüyor.

Öte yandan Türkiye Suriye sınırına yerleştirilecek patriot füzelere İran ve Rusya'dan tepki geldi.

İran dini lideri Ayetullah Hamaney'den sonra bu kez de Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Nazar Shafi, füze projesine ateş püskürdü.

Shafi, "İran İslam Cumhuriyeti Türkiye'den daha güçlü bir ülke olarak İslam'ın temeline zarar verecek ve Müslüman dünyasını İsrail'e karşı birleşmek yerine iç çatışmaya götürecek hareketlerden kaçınmasını bekliyor" dedi.

Patriotlara bir diğer tepki de Moskova'dan geldi.

Füzelerin Suriye sınırına konuşlandırılması kararını daha az barış, daha çok sorun getirdiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Andrey Denisov,
"Füze projesinin asıl nedenleri Rusya tarafına açıklanmalıdır" diye ekledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

ne lakası var? :

bu krtiterlere göre iran ingiltere'den de güçlüdür, fransa'dan da... topraklarında yabancı asker olmayınca atılan bomba patlamıyor mu? iran dış politikada rusya bizim herhangi bir ülkeye olduğumuzdan çok daha bağımlı. söz konusu teknolojiler de başka ülkelerin eski teknolojileri. türkiye bu konularda iran'dan çok önde. türkiye'de çok yüksek volümlü bir iran-rusya propagandası var. ha güçlüyse savaşsın yensin. bana ne israil'den. ama şimdi beni tehdit edip sonra "çocuklarımız ölüyor" diye ağlayana da acımam.

faruk :

niye dünya savaşı çıksın ki? kimin iran'daki çıkarları israil, abd ya da nato ile girişeceği bir savaşta uğrayacağı yıkımdan fazla? kimse iran için savaşmaz, onlar kuru propaganda.

gül :

iranı vurmak mı çok gülünç bir yorum iran ı vurmak 3. dünya savaşını başlatmaktır...

onur şimşek :

kendi uçağını, kendi füzesini yapan, kendi enerjisini üretebilen, topraklarında yabancı asker bulunmayan, içişlerinde kimseye hesap vermeyen her ülke gibi iran'da bizden büyük ve güçlü bir ülkedir. topraklarında yabancı askerlerin cirit attığı, yabancı uçakların kalktığı bir ülke büyük ülke olmaktan çok uzaktır. türk milleti de her millet kadar büyüktür güzel kardeşim. ne biraz az ne biraz fazla. (not: mesaj penceresi̇nde büyük harf yazilamiyor. "türk" ifadesini düzeltebilirseniz sevinirim.)

Savas :

Zaten tayip ne icin ugrasiyor turkiyeyi savasa sokmak amaci bu mutlaka sokacak istediginiz kadar konusun

Cancan :

Adamlar hakli 35 senedir pkk ile savasan turkiye kimseden ne bir yardim geldi nede kimseden istedi adamlarinda yeri belli burda hic bir sey yok ken bu hazirlik

siz konuştuğunuz kadar savaşın, ben ölmeye razıyım. :

küstahlığa bakar mısınız? "iran türkiye'den daha güçlü bir devlet olarak"... o kadar güçlüsün de niçin rusya'nın ardında sinek gibi yaşıyorsun? sen türkiye'yi boşver, israil akşama sabaha vuracak sizi. gazze'de tatbikat yapıyor adamlar. göreceğiz bakalım konuştuğunuz kadar savaşacak mısınız, yoksa "bombardımanda çocuklarımız ölüyor" diye kendinizi mi acındıracaksınız?..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar