banner864

Poşu Davası'nda Cihan'a 11 yıl 3 ay hapis cezası 12 Mayıs 2012, 04:50

Birgün sokakta yürürken gözaltına alındı, terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla 25 ay tutuklu kaldı. Özel görevli mahkeme Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İşte, dudak uçuklatan hukuksuzluğun öyküsü...
Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'ün hayatı 20 Şubat 2010 tarihinde değişti. Kağıthane'de boynunda poşuyla yürürken polisler tarafından gözaltına alınan Cihan, "terör örgütü" üyesi olmak suçlamasıyla tutuklandı.

Cihan, aynı gün Kağıthane'de yapılan bir gösteriye katılmakla suçlandı. Kamuoyunda infial yaratan tutukluluk tam 25 ay sürdü.

Dava süresince "poşu" dışında hiçbir delil çıkmadı. Avukatların güvenlik kamerası kayıtlarını izleme talebi ısrarla reddedildi. Tanık polisler ve gizli tanık molotof atan kişinin Cihan Kırmızıgül olduğunu teşhis edemedi.

Mahkeme, 23 Mart'ta Cihan Kırmızıgül'ü tahliye etti.

Ancak 22 yaşındaki Cihan, tahliye kararına sevinemeden, şok eden cezayla karşılaştı.

Özel görevli İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada karar açıklandı. Cihan, "yasadışı gösteriye katılmak", "örgüte yardım ve yataklık, "patlayıcı bulundurmak", "bir mağazaya taş ve molotof kokteyli atmak" gerekçeleriyle 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kırmızıgül'ün cezası, 11 yıl 3 aya indirildi.

Cezanın temyize götürüleceği öğrenildi. Yargıtay cezayı onarsa, Kırmızıgül 6 yıl 4 ay hapis yatacak.

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Karlı, "Biz hata yaptık dememek için çocuğun hayatı ile oynadılar" diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

serrr :

kesinlikle katiliyorum ates olmayan yerden duman cikmaz, medya konuyu saptiriyor ve sadece posu takti diye kesinlikle yargilaniyor olamaz

aydın51 :

burası akp nin karşı devrimi kahramanca sürdürdüğü bir ülke tabii ki iç ve dış odakların desteğiyle bu tür hukuksuzlukları çok görmemek lazım

zoos77 :

ne vardı da poşu taktın ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder