banner864

Komiser Yardımcısı Emer: Teşhis değil, teşhir ettiler 29 Temmuz 2012, 12:12

Hatay Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki skandalın ayrıntılarına Aydınlık ulaştı.
Can Özçelik

AKP Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu, yaşanan tartışmanın ardından yanındakilerle beraber Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un odasında oturdu. Görüşmenin ardından İlçe Emniyet Müdürü Marangoz, yanındaki AKP'lilerle beraber koridora çıkarak, o sırada tutanak yazan Komiser Yardımcısı Murat Emer'e, "Bana bak, personelinide al, derhal Çevik Kuvvet lokaline geç. Oradan bir yere ayrılmayın"dedi. İlçe Emniyet Müdürü Marangoz, teşhis için dizilen polis memurlarına, "size küfretseler bile sesinizi çıkarmayacaksınız. Yoksa karşınızda beni bulursunuz" diye uyardı.

GECE 01.00'DA AÇIĞA ALINDI

Murat Emer'in açığa alınması da gece saat 01.00'da gerçekleşti. İlçe Emniyet Müdürü, Murat Emer'i arayarak müdürlüğe çağırdı. Siyasi baskılara dayanamadığını söyleyen Marangoz, Emer'i açığa aldığını söyledi. Gece saat 01.00'de İlçe Emniyet Müdürü'nün odasında ise şu konuşma gerçekleşti:
İlçe Emniyet Müdürü Marangoz: "Siyasi baskılara dayanamıyorum. Vali'de çok baskı yapıyor. Seni açığa almak zorundayım."
Komiser yardımcısı Murat Emer: "Ben yanlış bir şey yapmadım."

'TEŞHİS DEĞİL, TEŞHİR ETTİLER'

Olaydan sonra, AKP Milletvekili'nin oğlu İstemi Kağan ve AKP Gençlik kolları Başkanı Ömer Uzun hakkında şikayetçi olan Muret Emer, savcılıktada ilçe emniyette yapılan teşhis uygulamasının doğru yapılmadığını anlattı. Savcılık ifadesinde Emer, "suçsuz olduğum halde, bu şekilde teşhis için şüpheli olarak çağırılmam, benim gururum incitti, onurumu zedeledi" dedi. Emer'in yakın çevresine de, "bizi teşhis değil teşhir ettiler" dediği öğrenildi. İlçe Emniyet Müdürü Marangoz'un, Emer'e daha sonra, "sen milletvekilinin oğlunu nasıl tanımazsın" dediği de öğrenildi.

SAVCILIK: TUTUKLAYAMIYORUZ

Dörtyol Cumhuriyet başsaclığı'nın tutanağında ise ilginç bir ayrıntı göze çarptı. Savcılık tutanağında, İstemi Kağan Türkoğlu'na yönelik eylemin, TCK 86/2 yani "basit yaralama" olduğu belirtilerek, CMK 100. maddesindeki "tutuklama kararı verilemez" hükmüne göre polis memurları Murat Emer ve Alper Atilla'nın tutuklanmayarak serbest bırakılmasına karar verildiği belirtildi.

HASTANE RAPORU: DARP YOK

Yaşanan tartışmanın ardından, Dörtyol Devlet Hastanesi'ne gitti. Doktor raporunda, İstemi Kağan Türkoğlu ve Ömer Uzun'un vücudanda herhangi bir şişlik ve darp izine rastlanmadığı vurgulandı.

EMNİYET KANTİNİ İHALESİZ DEVREDİLDİ

Dörtyol İlçe Emniyet kantininin de ihale açılmadan, AKP Gençlik kolları başkanı Ömer Uzun'a verildiği ortaya çıktı. İddiaya göre, Uzun, kantin işletmesini Haziran ayı başında devraldı. Ancak kantin işletmesinin ihale açılmadan devredildiği öne sürüldü.

GÖRGÜ TANIKLARI OLAYI ANLATTI

Olayla ilgili görgü tanıklarının olayla ilgili ifadeleri de AKP Milletvekili'nin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ve AKP Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun'un polis memurlarını sürgün etmekle tehdit ettiğini doğruluyor. Görgü tanığı ifadesinde olayı şöyle anlatıyor: "
İstemi Kağan Türkoğlu, polis memuru Alper Atilla'ya dönerek, gözlerini iki parmağıyla göstererek, 'bu gözlere iyi bak, bu yüzleri iyi tanı' dedi."
Tanık ifadesinde, Türkoğlu'nun telefonla konuşurken, "ben bu polis memura rapor tutturacağım, açığa alınacak" diyerek konuştuğunu duyduğunu da anlattı.

KILIÇDAROĞLU’NUN GÜNDEMİNDEYDİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Parti Meclisi’nin ilk toplantısında Aydınlık’ın ortaya çıkardığı haberi de gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, “iktidar partisinden bir milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizip sorgulaması. Sanki onlar suçluymuş gibi. Kabul edilebilir bir tablo değildir bu. Bizim milletvekillerine biber gazı sıkacaksınız hiçbir şey olmayacak beyefendinin oğluna bir şey oldu bütün polisleri sıraya dizeceksiniz. Böyle iktidar olmaz. Böyle yönetim olmaz. Böyle adalet dağıtılmaz” dedi.

'HEPİMİZ 8 NO'LU MURAT EMER'İZ!' KAMPANYASI

AKP milletvekilinin oğlu ve AKP Gençlik Kolları Başkanı ile tartışan komiser yardımcısı ve polisin sürülmesi üzerine polisler, ''Hepimiz 8 No'lu Murat Emer'iz, Alper Atilla'yız!” kampanyası başlattı. Meslektaşlarının maruz kaldığı muameleye tepki gösteren polisler, ''Hepimiz 8 No'lu Murat Emer'iz! Alper Atilla'yız!'' kampanyasını sosyal paylaşım sitesi twitter'da duyurdu, Facebook'ta hesap açtı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mehmet kunduz :

yazıklar olsun.bu mudure ne oldu bilen varmı arkadaslar. vali falan olmamıştır demı.

hali karaca :

olay çok basit polis önce kantinci daha sonra milletvakili oğlu ve danışmanınca tahrik edilip,tehdit edildiği anlaşılmaktadır.bununlada yetinilmemiş milletvekikli müdürü yetmemiş kaymakamı aramış olayı büyütmüş karşımıza çıkan manzara ileri demokrasi görüntüsü iyiki bülent ariç gibi şahsiyetler var yoksa polislere on suç daha atitlir konu kapatilirdi.insanlık neredesin ses ver.

NURAY DEMİREL :

amirler kendini bilmezler uğruna polisini densizlere kulmu yapar oldu doğrusu bu kadarida fazla vekil oğlumuş amirdeki akil tutulmasimidir amirlikten atilma korkusumur zamaninda aynasizlar geliyor derlerdi yine o hale döndük kendini bimezler polisine sahip çikamaz zavalli polisleri emir kulu yapar aynasiz

murat Türk :

klavuzun mustfa kemal değiil de pensi̇lvanya olursa burnun pi̇sli̇kten kurtulmaz. bu si̇ze ders olsun kendi̇ni̇ze geliin

ali poyraz :

susma sustukca sira sana gelecek...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder