banner864

85.Oscar'da Argo'nun ödülünü Michel Obama verdi 25 Şubat 2013, 12:12

85'inci Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. 2012'nin en iyi film ödülünü tartışmalı film "Argo" aldı. Amerika ve savaş propagandası yaptığı gerekçesiyle tepki çeken, Amerika'nın İran'da gerçekleştirdiği CIA operasyonunu anlatan Argo'nun ödülü, Beyaz Saray'dan duyuruldu.
85. Oscar Ödül törenleri ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlendi.

Gecenin en büyük ödülü olan en iyi film ödülünü ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Ben Affleck'in Argo filmi aldı. İran'da gerçekleştirilen bir Amerikan operasyonunu anlatan ve bir bölümü Türkiye'de çekilen Argo'nun zarfını Beyaz Saray'dan bağlanan ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michel Obama açtı.

Tepki çeken bu sahne bu yıl bir çok ödülü toplayan Argo'nun siyasi olarak ödüllendirildiği yönündeki eleştirileri de beraberinde getirdi.

Merakla beklenen kategorilerden en iyi yönetmen ödülünü ise "Life of Pi- Pi'nin yaşamı" ile Ang Lee kucakladı.

Usta yönetmen Quentin Tarantino'nun filmi "Django Unchaiened" ise en iyi seneryo ödülünün sahibi oldu.

Bu yıl en iyi kadın oyuncu ödülünü "Silver Linings Playbook- Umut Işığı" filmiyle Jennifer Lawrence aldı. En iyi erkek oyuncu ödülü 12 dalda aday olan "Lincoln" filmiyle Daniel Day-Lewis kazandı.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü "Django Unchaiened" ile Christoph Waltz'a, en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar'ı ise Sefiller'deki rolüyle Anna Hathaway'e verildi.

2012'nin en çok konuşulan filmlerinden biri olan yönetmenliğini Michael Haneke'nin yaptığı "Amour" ise sadece Yabancı Film kategorisinde ödüle layık görüldü.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar