banner864

Gündemde yeni Suriye hamlesi ve sınırda insani koridor var 10 Şubat 2012, 01:20

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika'ya hareket etmeden önce Suriye'ye karşı yeni girişimin ilk işaretini verdi. Amerika'nın yeni hamlesiyle örtüşen planda, öncelikle Türkiye ve Körfez ülkelerinin başını çektiği bir uluslararası konferans toplanacak. Ardından sıra, Suriye'ye insani koridor açılmasına gelecek.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika'ya hereketinden önce Suriye'ye karşı üzerinde çalışılan yeni girişimin ilk işaretlerini verdi. Davutoğlu, önümüzdeki günlerde Türkiye'de Suriye ile ilgili bir uluslararası konferans toplanacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Clinton'la Pazartesi günü görüşecek. Amerika ziyaretinin ilk günündeyse Amerikan Senatosu'nun üyeleriyle biraraya gelecek. Ayrıca George Washington Üniversitesi'nde öğrencilere hitap edecek.

Amerika, Suriye'ye karşı planladığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı suya düşünce, Suriye'ye karşı yeni girişimler üzerinde çalışıyor. Yeni girişimde, Türkiye ve Körfez ülkelerine önemli roller düşecek.

Amerikan Dışişleri Sözcüsü Nuland, Türkiye'nin Suriye'yle ilgili konferans toplama önerisinin Amerika'nın planlarının bir parçasını oluşturduğunu belirtti. Nuland, Davutoğlu'nun Amerikalı mevkidaşı Clinton'la görüşmesinde konunun etraflıca tartışılacağını kaydetti.

Uluslararası konferansla paralel gündeme getirilen bir başka girişim Suriye'de insani koridor oluşturma planı.
Suriye'de insani koridor oluşturma fikri ilk kez Fransız ve Amerikan Dışişleri Bakanlarının Kasım 2011'deki görüşmesinde gündeme geldi. Bu yöndeki haberler Suriye'ye dış müdahaleye yeni kılıf arayışı biçiminde yorumlandı.

İnsani koridor planı Amerikan Dışişleri Sözcüsü'ne soruldu. Soruları yanıtlayan Sözcü Nuland, Suriye'ye insani yardımın ulaştırılması için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ancak ayrıntı vermedi. Sözcü, "Bu konuda kararı Suriye'nin komşu ülkeleriyle görüşerek vereceğiz" ifadesini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

emel hacıoğlu :

ulusal kanaldan başkasını izlemiyoruz

Yaşar Sarıkahya :

hayırlı uğurlu olsun nice yıllara,sevgilerle..

Aytekin Özdemir. :

tebrikler, hepiinize emegi gecen herkese tesekkurler, iyiki varsiniz,ilan ile haberin farkini bilen,dogru bildiginden,sasmayan, zalime boyun egmeyen,gercekci,yalakaliktan uzak adam gibi medyacilik örnegi. cumhuriyete ataya ve devrimmlerimize sahipcikan ender yayin organi. sevgi ve saygiyla selamliyorum sizleri. varolun sagolun.yurdum ve milletim adina sükranlarimi sunuyorum.

alim han :

"iyi ki dogdun ve iyi ki varsin!" ulusalkanal emekcilerine candan tesekkür ederim. ulusalkanal türkiye cumhuriyeti ve milletinin geleceklerine umut ve güc veren aydinlik me$alesidir.cok sag olun ve cok var olun !

murat sepil :

bu adam daha çok gidip gelecek sebebide abd verilen bir söz var biz israil için mutlaka ama mutlaka iranı vuracağız iranı vurmak içinde suriyeyi şii yönetimden devralmalıyız yani mezhep kavgasını başlatmalıyız ama hem abd hem israil hemde akp hükümetinin unuttuğu birşey var şii eler kerbela çocuklarıdır yani şiieler ölümden korkmazlar şaşarım o toplumun aklına hazreti hüseyin aşıklarını ölümle tehdit etsinler

Boşuna uğraşıyorlar ! :

çin,rusya,iran destek verdikçe,suriye ordusunun binlerce tankı ve füzesi oldukça,hele türkiyenin yapacağı hiç bir şey yoktur..dua etsinlerde suriye bu şartlarda türkiyeye savaşi açmasın..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar