banner864

TKP 2 ayrı kongre yapacak 23 Haziran 2014, 18:09

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komitesi’nde bir süre önce ortaya çıkan görüş ayrılığı aşılamadı. Partide 13 Temmuz Pazar günü iki ayrı kongre yapılacak.
Aralarında Aydemir Güler ile Kemal Okuyan’ın da bulunduğu merkez komitenin 12 kişilik üyeleriyle, aralarında Erkan Baş ve Metin Çulhaoğlu’nun bulunduğu 11 kişilik üyeleri tek kongre yaparak sorunları aşma konusunda anlaşamadı. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez bir siyasi parti aynı gün iki ayrı kongre toplayacak.

Peki, iki ayrı kongrenin toplanması ne anlama geliyor ve süreç nasıl işleyecek?

TKP Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, YÖN’de Gündem programında Murat Taylan’ın sorularını yanıtladı. Parti içindeki bu sürecin 13 Temmuz’da tamamlanmasının beklenmemesi gerektiğini ifade eden Okuyan, "Ancak fazla uzayacağını da düşünmüyorum" dedi.

Kemal Okuyan şöyle konuştu:

"TKP’deki görüş ayrılığı, problem çözülemedi. Bir taraflaşma dinamiği yaşanıyor. Taraflaşmanın siyasallaşması parti kamuoyu açısından kritikti. Şimdi 13 Temmuz’daki kongrelerde kimin ne dediği ortaya çıkacaktır. Ondan sonra bakılacak. Muhtemelen bu süreç 13 Temmuz’da bitmeyecek. 13 Temmuz’da en azından bir fotoğraf ortaya çıkacak. Fakat çok uzayacağını da zannetmiyorum. Çünkü Türkiye Komünist Partili insanlar hangi tarafta dururlarsa dursunlar öncelikle Türkiye’deki siyasal problemlere odaklanmayı tercih edecek insanlardır. O yüzden aylara varacak bir krizin olmayacağını düşünüyorum. Bir şekilde bu yaz döneminde bu işin öyle ya da böyle biteceğini düşünüyorum."

ulusalkanal.com.tr

Etiketler
Tkp

Yorumlar

kılı kırk :

hayırlı olsun belki biraz daha temizlenir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar