banner864

Toplu beraat kararı çıktı 16 Temmuz 2014, 14:58

Mersin'de görülen DHKP-C davasında toplu beraat kararı çıktı. Davada, terör örgütü üyesi olma iddiası ile 72 kişi yargılanıyordu. Duruşma savcısı mütalaasında, "Anayasal hakkını kullanan herkesi DHKP-C üyeliği ile suçlayamazsın" dedi. Davaya bakan Mersin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 72 sanığın da beraatine karar verdi.
Yasadışı terör örgütü DHKP-C üyeliği iddiasıyla Mersin'de yargılanan 72 kişi hakkında toplu beraat kararı çıktı.

Karar, Devrimci Memur Hareketi’ne üye oldukları iddiasıyla geçen yıl Nisan ayında 28 şehirde yapılan operasyonda tutuklanan 72 kamu görevlisi hakkında verildi.

Sorşturma kapsamında 100'den fazla kişi gözaltına alınmış, bunlardan 72'si hakkında dava açılmıştı. Ancak Özel Görevli Mahkemelerin kapatılmasının ardından davanın seyri değişti.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verilen davada, savcı İsmail Topçuoğlu esas hakkında çarpıcı bir mütalaa sundu. Mütalaada, "devlet karşıtı herkese "anayasal hakkını kullanan herkese terörist diyemezsin" dedi.

Bahsedilen eylemlerin örgüt üyeliğinin fiili kanıtı olmadığı, yasak yayın bulundurma, pankart taşıma ve eylemlere katılmanın da delil olamayacağı ifade edildi.

Savcının mütalaasını dikkate alan Mersin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, delil sayılan eylem ve etkinliklerin anayasal bir hak olduğuna karar verdi. 72 sanık da davada beraat etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar