banner864

Torba Yasa kabul edildi 11 Temmuz 2014, 17:43

Çalışma hayatını büyük ölçüde değiştirecek düzenlemeler Torba Yasa ile meclis alt komisyonundan geçti. AKP, işçi haklarını geriye götüren bazı maddelerden geri adım attı. Yasada; madenciler ve taşeron işçiler için büyük değişiklikler var. İşte madencinin çalışma saatinden taşeron işçinin yıllık izin hakkına o düzenleme...

Sendikalar sayısız eylem yaptı, işçiler iş bıraktı. Madenciden taşeron işçiye, çalışma hayatını büyük ölçüde değiştirecek Torba Yasa, meclis alt komisyonundan geçti. AKP, işçi haklarını geriye götüren bir çok maddede geri adım attı.

Soma faciasının ardından torba yasa, maden işçilerine yönelik bir çok düzenleme getiriyor.

Madenciler ve taşeron işçilere yönelik bazı düzenlemeler de yapıldı.

- Soma'daki maden faciasında ölenlerin yakınlarından bir kişi kamuda istihdam edilecek.
- Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların, SGK'ya olan her türlü borçları silinecek.
- Yer altı maden işçilerinin yıllık ücretli izinleri 4'er gün artırılacak.
- Taşerona verilecek işler Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.
- Taşeron işçilere, taşeron işveren değişse dahi, aynı işyerinde çalıştığı süre gözetilerek yıllık izin kullanma hakkı tanınacak.
- Kamuda çalışan taşeron işçi, taşeron işveren dağişse dahi, aynı kamu kurumunda çalıştığı süre dikkate alınarak kıdem tazminatı alabilecek.

Düzenleme bu haliyle bile bir çok olumsuzluk içeriyor. Özel sektörde çalışan yüz binlerce taşeron işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için herhangi bir düzenleme yok. Öte yandan taşeronun önünü açacak bir madde hala korunuyor.

Haber: Hatice KARA
Kamera: TANSEV KARA

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Sevim Torun :

Torba yasada sigortali almadan onceki dogumlar la ilgili ne var.Eger borclanma hakki verilmezse bu adilmi anayasanin esitlik ve kadina yonelik ayirimcilik ilkesine uyarmi.60 yasindayim 2400 gun primim var.tamamlamak istiyorum.40 yasindan sonra calismak zorunda olan kadin nicin calisir ya esi vefat etmistir ya ayrilmistir yada yoksuldur.Bu durumdaki kadinlara bu imkani niye tanimiyorlar.

taşeron :

asıl işi yapan zabıta ve itfaiyenin durumu ne olacak.ikinci bir durum ibb belediyesi meslek lisesi mezunu arkadaşları teknik kadrodan sözleşme yaptı ilçe belediyeler yapmadı uygulamalar neden keyfi yapılıyor birine var birine yok

Leyla Okta :

Bu torba yasa sadece madencileri mi kapsıyor. Yoksa diger konuları da içeriyor mu.? iyi geceler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar