Torba yasada yok yok! 12 Temmuz 2014, 16:21

Milyonlarca insanı yakından ilgilendiren Torba Yasa bir çok alanda yeni düzenlemeler getiriyor. İşte kiralık memur uygulamasından özelleştirmeye, meraların inşaata açılmasından vergi affına, o yenilikler...
Torba yasa kavga dövüş de olsa Meclis'ten geçti. Yasa çiftçiden memura, işçiden vergi borcu olan vatandaşa kadar milyonlarca insanı ilgilendiren yeni düzenlemeler içeriyor.

İşte Torba Yasa'da öne çıkanlar:

- Üzerinden 5 yıl geçen özelleştirmelerde yargı kararları uygulanmayacak. Yani mahkeme, özelleştirmenin hukuksuzca yapıldığına hükmetse bile, satılan kurum yeniden kamulaştırılamayacak.

- Meralar yapılaşmaya açılacak. 14.8 milyon hektar büyüklüğündeki meralarda, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri yapılabilecek.

- Kamuya ihaleyle memur alınabilecek. Yani taşeron memur dönemi başlayacak.

- İş yoğunluğu olan mahkemelerde görev yapan memurlara fazla mesai yaptırılabilecek.

- Kamudaki görevine son verilen ve mahkeme kararıyla işe iade hakkı kazanan memura, 2 yıl boyunca işbaşı yaptırılmayabilecek.

- Mücevher ithalatına yüzde 20 ÖTV ve yüzde 18 KDV gelecek.

- Teleferik, köprü, metro gibi taşıma sistemleri, taşınmazların üzerine kamulaştırma olmaksızın yapılabilecek. Yani devlet bunun için mal sahibine para ödemeyecek.

- Künye bilgilerini eksik yayınlayan internet sitelerine ceza 5 kat artırılacak

- Çok beklenen vergi affından vazgeçildi. Ancak ödenmemiş gümrük vergileri, vergi borçları ve SGK prim borçları yeniden yapılandırılacak.

- İllerde bucaklar kaldırılacak. Bağlı belde ve köyler, bucağın bağlı olduğu idari birime bağlanacak.

- Önemli sanat eserleri, sahibinin ölümünden sonra, Bakanlar Kurulu kararıyla kamulaştırılabilecek.

- 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen ataması yapılacak.

- Belediyelerin sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere ücretsiz taşınmaz vermesinin yolu açıldı. Madde bugüne kadar, sadece arsalar için uygulanabiliyordu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ufuk Gökçe :

amanın da amanın aman.... ! yaylalara yaz geldi, bahçaya kiraz geldi, benim insanın hala uyuyor, bunca yolsuzluk onlara az geldi...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar