banner864

Trabzon'da hutbe tartışması! Müftülük inceleme başlattı 29 Ağustos 2014, 20:15

Trabzon Uzungöl'de bugün Cuma namazını Suudi Şeyh Muhammed El Ureyfi kıldırdı. Sadece Diyanet'in yetkisinde okutulabilen hutbeyi, IŞİD taraftarı şeyhin okutması tepkilere neden oldu. İl Müftülüğü konuyla ilgili inceleme başlattı.
Suudi Arabistanlı Şeyh Muhammed El Ureyfi turistik gezi için gittiği Trabzon Uzungöl'de Cuma namazını kıldırdı. Şeyhin vaaz ve hutbe okutup namaz kıldırması tepki çekti.

Trabzon Müftülüğü olayın yasadışı olduğunu ve olayla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı. Çünkü Cuma hutbesi sadece Diyanet'in yetkisinde okutulabiliyor.

Cihatçı Vahabi Suudi şeyh Muhammed El Ureyfi'nin hutbe okuyup namaz kıldırması bu nedenle kuraldışı sayıldı.

Cami'de hutbeyi dinleyenler arasında eski AKP Trabzon Milletvekili ve Belediye Başkanı Asım Aykan da vardı. Aykan'ın sosyal paylaşım hesabı üzerinden "Bugün cuma namazını Uzungöl'de kıldık. Vaaz ve hutbede tanınmış bir İslam alimini dinledik. Vaaz ve hutbe Arapçaydı. Bütün tesisler kendilerini Araplar'a göre hazırlamışlar. Güzel bir manzara. Yıllardır özlediğimiz tablo" yazması dikkat çekti.

Ehlibeyt Haber Ajansı'nın haberine göre Ureyfi'nin radikal görüşleri nedeniyle İngiltere ve İsviçre'ye girişi yasak. Ayrıca Suriye'de cihat çağrıları yapan Ureyfi, IŞİD taraftarı...

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

MÜMİN :

düşünün ki̇ si̇z herhangi̇ bi̇r arap ülkesi̇ndesi̇ni̇z,cami̇i̇de bi̇r türk i̇mam çoğunluğu türk olan cemaate hutbe okuyor ne düşünürdünüz.

fikri :

Vaazda sadece Kuran'dan ayetler Türkçe olarak okunsun. Hem herkes Kuran'ı ogrensin, hem de imamlarin kafasina gore vaaz vermesinin onune gecilsin.

che :

ışid = suud + israil + katar + abd ve ülkemizdeki taşeronları

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar