banner864

TSK'da YAŞ gündemi 02 Ağustos 2015, 17:32

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli bir gündemi de yarın başlayacak Yüksek Askeri Şura. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in emekliye ayrılacağı Şura'da karargahı yönetecek kadro belirlenecek. Ancak en önemli gündem sınır birliklerine yapılan komutan atamaları olacak.
Türk Ordusu'nun komuta kademesindeki terfilerin kararlaştırılacağı Yüksek Askeri Şura 3 ila 5 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Şura'nın önündeki en önemli konu sınırda PKK ve IŞİD terör örgütüyle mücadele eden birliklere atanacak isimler olacak.

YAŞ'ta bu sene önemli değişiklikler yaşanacak. Önümüzdeki yıllarda Türk Silahlı Kuvvetlerini yönetecek komutanlar belirlenecek. Veda ziyaretlerine başlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel şuraya son kez katılacak.

Necdet Özel'in yerine Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesi beklenen isim mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar. Orgeneral Akar'ın 2019'a kadar görev yapması bekleniyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın da görev süreleri bu sene sona eriyor.

Balyoz davası nedeniyle Oramiral sıkıntısı yaşayan Deniz Kuvvetleri'nde Oramiral Bostanoğlu'nun görev süresinin 1 yıl uzatılabileceği belirtiliyor. Benzer bir durum Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk için de gündeme gelebilir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in isimleri öne çıkıyor.

Jandarma Genel Komutanı Atay'ın yerine ise orgenerallikte son yılına giren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin getirilmesi bekleniyor. Balyoz davasında beraatleri kesinleşen 46 muvazzaf albayın dosyaları dai ilk kez bu Şura'da değerlendirilecek.

2. Ordu Komutanlığı bölgesinde bulunan ve hem IŞİD hem de PKK ile müdahale edecek olan birliklere TSK’nın en seçkin personellerinin atanacağı belirtiliyor. Bir süredir bölgede görev yapan deneyimli personelin bir bölümünün görev sürelerinin uzatılacağı ifade ediliyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar