banner864

TSK düğmeye bastı: Yeni ordu geliyor 27 Mayıs 2014, 11:07

TSK Siber Savunma Komutanlığı’nın ileri seviyedeki teknolojik ihtiyaçları için en önemli adım atıldı. İhtiyaçlarını belirleyen TSK, siber savaşta kullanacağı donanım ve yazılımlar için düğmeye bastı.

Hurriyet'te yer alan habere göre, Siber komutanlık için milli donanım ve yazılımlar alacak. “Siber Savunma” projesiyle amacının ne olduğunu tanımlayan ve ihtiyaçlarını belirten TSK, “Proje Tanımlama Dökumanı” adı verilen belgeyi hazırladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da söz konusu belgeyi onayladı.

YÜZDE 100 YERLİLİK ŞARTI

TSK alınacak ekipmanların tümünde “Yüzde 100 milli üretim” şartını istiyor. 7/24 esasına göre çalışacak birim için dışarıdan müdahalenin imkansız olduğu milli yazılım ve donanımlar alınacak. Ancak, alınacak yazılım ve donanım gerektiğinde NATO ile düzenlenecek ortak tatbikatlarda da kullanılabilecek. Bu donanım ve yazılımlar, siber saldırıların başlıcaları olan ağ tarama, hizmet dışı bırakma, IP aldatmacası, internet servis saldırıları, kablo casusluğu, kriptografik saldırı, trafik analizi, tuzak kapı, yemleme, yığın e-posta gönderme (spam), zamanlama saldırıları, zararlı yazılım gibi durumlarda anında bildirim ve koruma sağlayacak.
2010 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda alınan kararla temelleri atılan TSK Siber Güvenlik Komutanlığı 2012 yılında kurulmuştu. 30’a yakın personelle görev alan birimin daha da genişletileceği bildirildi. Siber Komutanlık şu anda TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemeleri ve testleri yapıyor.

SİBER ORDULAR KURULUYOR

Dünya çapında tehdit haline gelen ve artık orduların da “savaş” konusu yaparak önlemler aldığı siber saldırılarla nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkarılabiliyor. Hava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışması tehlikesi doğuyor. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olabiliyor. Askeri birliklerin kullandığı sistemlerin içine sızılarak buralardan casusluk veya tamamen saf dışı bırakma yapılabiliyor.
Etiketler

Yorumlar

Milliyetçi :

siber alan iyi oldu ama dağdaki iti elden bırakmamak gerekiyo

cenap aytepe :

bu anlatımlar çok güzel görünüyar yurdumuzun içinde cirit atan düşman ne olacak

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar