banner864

TSK'nın operasyonları açılım taraftarlarını rahatsız etti! PKK'ya karşı operasyonları kötülüyorlar 29 Temmuz 2015, 19:46

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kandil'deki PKK karargahlarını vurması ve teröre karşı yurt içindeki operasyonlar açılım taraftarlarını rahatsız etti. HDP, Cemaat ve Batı basını Ankara'nın PKK'ya darbe indiremesini "Türkiye savaşa giriyor" başlığıyla çarpıtmaya çalıştı. Aynı çevrelerin hep bir ağızdan Kürt sorununda 90'lara geri dönüyoruz" demesi de dikkat çekti.
PKK'ya ağır darbeler indiren hava operasyonları açılım sürecinin sonunu getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sürecin bittiğini ilan etti.

Bu durum açılımı bugüne kadar arkasında duran kesimleri rahatsız etti. İlk olarak HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan Kandil operasyonları için "vatan savunması değil Saray savunması" sözleri geldi. Demirtaş, BBC'ye verdiği mülakatta operasyonların HDP'nin oylarını düşürmek için yapıldığını ileri sürdü.

İddialar açılımı savunan basının da bugünkü gündemiydi. Cumhuriyet gazetesi PKK'ya yönelik operasyonları "Türkiye savaşa giriyor" diyerek eleştirdi. Zaman, Taraf gibi Cemaat basını da HDP'nin kapatılmasına karşı çıktı. Dikkat çeken bir nokta da üç gazetenin de Eski DEP milletvekillerinin 1994'te Meclis önünde gözaltına alınırkenki fotoğraflarını kullanması ve "Kürt sorununda 90'lı yıllara geri dönülüyor" ifadesini kullanmasıydı. 

Öte yandan TSK'nın Kandil operasyonu Batı basının da hedef tahtasında. Ankara'nın Kandil operasyonları için "Amerike'nın Oradoğu'daki en büyük hatası" yorumunu yapan Independant yazarı Cockburn, operasyonların HDP'yi hedef aldığını ileri sürdü.
Times da Türkiye'nin PKK'yı vurmasını delilik olarak değerlendirdi ve Erdoğan'a geri adım at çağrısında bulundu. Gazete Öcalan'a atfettiği açılımınsa bu delilikle sökülüp atıldığı tespitini yaptı.  

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

melike t. :

savaş için iki cephe gerekir. pkk savaşa muhattap olacak bir güç değildir. bu nedenle ülkemiz savaşa gitmemekte, teröre son verecek hamleler yapmaktadır. pkk ya yapılan operasyonlar ışid terörünü unutturmamalıdır. günlerdir pkk gündemde ışid nerede??

yurtsever yurttaş :

Pkk ya operasyon iyi de Komuta kimde? Şu anda Hukuken baş komutan tayyip gözüküyor o da diyarbakır da PKK nın hamisi Barzani ile çok samimiydi. Oslo Kandil hattı görüşmeleri de ortada.

donus :

rasim ozan f16 pilotu zileli de yardimcisi miydi? topgun filmi gibi.

Adil Aydın :

silahlı kuvvetlerimiz " vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü " sağlamaktadır. rahatsız olanlar milletimizin dostu olamaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar