banner864

TSK'nın istediği o talebe ret 05 Ekim 2014, 15:10

Askerin tezkere çerçevesinde yerine getireceği görevler için istediği yasal koruma talebine AKP'den olumsuz yanıt geldiği ileri sürüldü. Kulislere "çözüm sürecine yönelik koruma, askeri de kapsıyor" değerlendirmeleri yansıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, TSK'nın ek koruma talebine karşı çıktıklarını söyledi.
Tezkere sonrası gözler Suriye sınırındaki kritik gelişmelere çevrilmişken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personeline yönelik istediği ek koruma talebi gündeme geldi. TSK askerlere yönelik soruşturmalarda Genelkurmay Başkanı ve Başbakan'dan izn alma şartı getirilmesini istedi. Bu talebe AKP cephesinden olumsuz yanıt geldiği iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, AKP kulislerinde TSK personeline tezkere dolayısıyla yapacağı görevlerle ilgili ek bir koruma getirmeye ihtiyaç olmadığı yorumu yapıldı. Yine "çözüm süreci yasası"yla getirilen yasal güvencenin askerleri de kapsadığı belirtildi.

CHP ise, "operasyon için koruma talebine" net bir şekilde karşı çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Tanrıkulu, "geçmişte bu düzenlemeler, faili meçhullere, insan hakkı ihlallerine, işkencelere zemin hazırladı" ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de Genelkurmay’ın bu isteğinin güvenlik devletine doğru gidişin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Tüzel, “Konjenktürü bahane ederek bu düzenmeyle her türlü hukuksuzluğa koruma kalkanı getiriliyor” değerlendirmesini yaptı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

ali serdar bolat :

değerli arkadaşlar, arapça talep sözcüğünün türkçe karşılığı istek olduğundan, "tsk'nın istediği o talep" başlığını türkçeye çevirirsek "tsk'nın istediği o istek" olur. aman dikkat. esenlikler dilerim ali serdar bolat ip üsküdar eski ilçe bşk.

Emre ikan :

Talebe gelen reddi savunana bakin, ipuclarini kacirmayin ey yurtseverler. Bakin aslinda ulkenin kuyusu nerelerden kaziliyor, bu talep Tsk nin yargilanma tedirginligine yonelikti, guvenebilirmiyiz size sorusuydu hukumete, cevap maalesef hic sasirtici gelmedi..isin ozu budur

cenap aytepe :

içeri atılan türk askerlerinin hangisinin suçu çıktı ......hiç birinin demekki içeride hatta hükümetin içinde askerin düşmanı var..evet var ne olduğu belirsiz gizli şahitler yüzünden 5 sene haksız yere ceza yattılar ..eyer güvence alınmassa yine ayni olacak iki pkklı çıkıp asker kürtlere ateş etti diyecek ...ya güvence ..yada yok.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar