Tüm servisler kaldırılacak! 06 Kasım 2014, 19:26

62'nci Hükümetin 9 maddelik ekonomi reform programından vatandaşlar için sürpriz kararlar çıktı. Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı kapsamında bütün servisler kaldırılacak, halk toplu taşıma araçlarına yönlendirilecek. Dikkat çeken bir diğer detay ise kent merkezlerine otomobil girişlerinin sınırlandırılacak olması. Düzenleme hayata geçerse Taksim ve Kızılay gibi merkezlere giriş paralı olacak.
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 9 maddelik ekonomi reform programının ayrıntıları belli oldu. O ayrıntılar milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Öne çıkan ilk madde servislerle ilgili. Metro, tren gibi raylı sistem hattında bulunan eğitim kurumları ile işyerlerinin servisleri kaldırılacak, halk ücretsiz veya indirimli kart verilerek, toplu taşıma araçlarına yönlendirilecek.

Aslında bu değişiklik İstanbul için hazırlanan 2023 Ulaşım Master Planında zaten vardı ama yinede servisçilerin tepkisini çekti. Sadece İstanbul'da, yaklaşık 55 bin servis aracı bulunuyor.

Dikkat çeken bir diğer detay kent merkezleriyle ilgili Büyükşehirlerde kent merkezi girişlerine kısa adı AUS olan, Akıllı Ulaşım Sistemleri konulacak. Bu sistemlerle araçların kent merkezlerine girişleri ücretlendirilecek. Yani Taksim, Kızılay gibi merkezlere giriş paralı olacak.

Esnaf memnun olmasa da yeni raylı sistem projeleri tasarlanırken otoparklar zorunlu hale gelecek. Bu otoparklar toplu taşıma sistemleri ile bütünleştirilecek. Böylece 'Park Et-Devam Et' uygulaması yaygınlaştırılacak.

Kentlerde akıllı sinyalizasyon sistemleri de yaygınlaştırılacak. Kaza ve acil durum yönetim sistemi, dinamik trafik sinyalizasyon sistemi, yeşil dalga sistemi, yol sensorları, trafik yoğunluk haritası gibi uygulamalar yaygınlaştırılacak. Tüm bunlar yakıt sarfiyatını azaltmak ve enerji verimliliği için yapılacak.

Düzenlemede vergi indirimi de var. Şartı ise yine düşük tüketim ve verimlilik. Çevreyi kirletmeyen, az yakıt tüketen arabalardan az vergi alınacak, alternatif yakıtlı araç kullanımı artırılacak. Vergi indirimi ev eşyalarını da yansıyacak. Elektriği az tüketen beyaz eşyaların vergisi de düşük olacak.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Selma şanlı :

toplu taşımalara yönlendirirken sistem kurmayıda başarabilseniz hergün metrobüslerde izdiham yaşıyoruz

kardeş :

ekonomide patlak var sırada servis var bu ülkede yaşamak zor zanat be kardeşim yazıklar olsun.

Akın Kurt :

yazıklar olsun oyumu verırsem en adı adamım.ise gitmekte artik ayri bir is olacak zaten isten cikiyoruz yorgun argin bide kalabalikta eve nasil gidecez onun derdinide yasiyacagiz oylemi bu hukumetin degismesi lazim aci̇len oyumu verdigime bin pismanim.

Şahinkahraman :

A6 olmaz A8 olsun vatandaşa gelince binme önce kendiniz değiştirin araclarınızıda görelim lafı bırak içraat gorelim

Ahmet yılmaz :

Yazıklar olsun Allah bilir bu dünyanın diğer tarafını unutmasınlar

TC_HEKİMİ :

neden bu tasarrufu hep vatandaş yapar da sözüm ona yöneticiler bir ordu araçla dolaşır?yöneticisiz bir ülke daha mantıklı değil mi sizce de?halkın kendisini yönettiği gerçek bir yönetim.gerçek cumhuriyet ancak böyle sağlanır

Tuzlalı Tayfun Çetiner :

herşey bitti insanların işine okuluna evine gitmek üzere bindiği rahat zamandan tasarruf ederek gittiği servialere kaldıracaksın aç gözlü üktidar milletin cebine göz dikip rantçılığın bir yolu daha bu hizmet diye göstermek yok ücretsiz kartmış indirim kartıymış işçilere ne veriyorsunki bir servisleri kaldı onumu alıcaksın siz servislere el atıp vatandaşı zora sokacağınıza kendi saltanatınızı sonlandırıp kendinizi ortadan kaldırın rantçı götürücü simsarlar...

Haber ci :

Bu guzel haber begendim hayirli olsun kimin cebi kiminkinde belli degil heryere bide polis kameralari koyun buda olur

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar