banner864

"Tüm zorlukları yurtseverlerin desteği ile aştık" 20 Ocak 2015, 15:26

"Askeri casusluk ve fuhuş" iddialarıyla hedef alındılar, her iki suçtan da beraat ettiler. Ancak hedef konmuşlardı ve kurtulamadılar. Görevleri gereği de olsa askeri belge bulundurmaktan ceza aldılar, haklarında yakalama kararları çıkarıldı. Yeniden yargılama kararı ile özgürlüğe kavuşan isimlerden Deniz Pilot Yarbay Özcan Erdemir, yaşadıklarını Ulusal Kanal'a anlattı.

"Tüm zorlukları yurtseverlerin desteği ile aştık" paylaşan: ulusalkanal
 Türk Ordusu'nun isimsiz kahramanlarıydılar. "Askeri casusluk ve fuhuş" adı verilen bir kumpasla hedef alındılar. Casusluk suçlamasından da fuhuş iddialarından da beraat ettiler. Ancak kurtulamadılar; askeri belge bulundurmak suçlamasıyla hapis cezalarına çarptırıldılar.  
Yakalama emirleri Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı ile kaldırılan subaylardan Özcan Erdemir, yaşadıkları zor günlerianlattı. 

Zorluklara göğüs germek gene ailelere düştü. Çocuklarından, eşlerinden, sevdiklerinden ayrı düşler, görev günlerinde olduğu gibi.

Son kumpas tutsağı özgür kalana kadar mücadele etme kararı alınmıştı bir kere. Tüm bu zorluklar da dayanışma içerisinde aşıldı, birlikten güç ve direnç doğdu. 

Cezaları onandığında kritik görevlerine devam ediyorlardı, operasyonel görevde olanlar bile vardı aralarında. Deniz Pilot Yarbay Özcan Erdemir de bu isimlerden biri. 

Hak ihlali ve yeniden yargılama kararları ile özgürlüklerine kavuşsalar da yeni bir mücadeleye atıldılar. 

Kumpasçılardan farkları ise, onları adil yargılamak istemeleri.

Bir diğer mücadele alanları ise Zirve Yayınevi ve Şemdinli davalarında tutsaklıkları süren yurtsevlerin özgürlüğü. 

HABER: ÖZER SÜRMELİ
KAMERA: ŞENGÜL DERİN

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar