banner864

Tuncay Özkan yeniden yargılama istedi 13 Ocak 2014, 21:09

Ergenekon tutuklusu Gazeteci Tuncay Özkan, yeniden yargılama başvurusunda bulundu. Özkan, özel görevli mahkemelerin kaldırıldığı tarihten itibaren Ergenekon mahkemesinin görevsiz, kararlarının da yok hükmünde olduğuna dikkat çekti.
Ergenekon mahkemesinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiği Gazeteci Tuncay Özkan'ın avukatı yeniden yargılama başvurusunda bulundu.

Başvuruda, özel görevli mahkemelerin 2 Temmuz 2012 tarihinde kaldırıldığı belirtildi. Özkan'ın başvurusunda; 2 Temmuz'dan itibaren kararların yok hükmünde, mahkemenin de görevsiz olduğu ifade edildi.

Başvuruda, yasa gerekçesinde yer alan "Özel görevli mahkemeler yargılama adına zararlı ve insan haklarına aykırıdır" ifadesi hatırlatıldı. Bu gerekçeye rağmen, mahkemelerin yargılamalar bitene kadar görevlerine devam etmesi hükmü eleştirildi. Bu çelişki başvuruda ilginç bir örnekle açıklandı.

"Bu durum, insan öldürdüğü tespit edilen bir ilacın, üretilmiş olanların tamamı tüketildikten sonra tedavülden kaldırılmasına karar verilmesine benzer. Bir şekilde öldürmeye devam etmesine göz yummaktır"

Başvuruda, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun görevsiz mahkeme kararının geçersiz olmasıyla ilgili içtihat kararı sunuldu. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar