Turist rehberleri 'Hanutçu' saldırılarından şikayetçi 23 Eylül 2014, 16:51

Her yıl milyonlarca turistin geldiği İstanbul'da en zor mesleklerden biri de turist rehberliği! Üstelik rehberler sadece iş yoğlunluğu ile değil, korsan rehberlerin saldırısı ile de karşı karşıya. O saldırılardan biri ilk kez yargıya taşındı. Rehberler, saldırıları Çağlayan adliyesinde protesto etti.

Rehberler ''hanutçu'' saldırılarından şikayetçi paylaşan: ulusalkanal
Her yıl milyonlarca turistin geldiği İstanbul'da en zor mesleklerden biri de turist rehberliği! Üstelik rehberler sadece iş yoğlunluğu ile değil, korsan rehberlerin saldırısı ile de karşı karşıya. O saldırılardan biri ilk kez yargıya taşındı. Rehberler, saldırıları Çağlayan adliyesinde protesto etti.

Tursit rehberliği, milyonlarca turistin uğradığı İstanbul'da en zor mesleklerden biri. İş yoğunluğunun yanı sıra, son dönemde turist rehberlerine yönelik saldırılar oldukça arttı.

Turist rehberlerine yönelik, "Hanutçu" adı verilen korsan rehberler tarafından saldırılar yaşandı. O saldırılar ilk kez yargıya taşındı.

Turist rehberi Hayri Erdoğdu'nun, darp edildiği için açtığı davanın ilk duruşması Çağlayan Adliyesinde görüldü. Duruşma çıkışı açıklama yapan Erdoğdu çalışırken yaşadıklarını anlattı.

Bu saldırılar tek bir kişiyle de sınırlı değil. Şiddete maruz kalan rehberlerden biri de Ceren Açıkgöz. Açıkgöz, hanutçuların camiye yardım adı altında para topladığını, bir ay önce tehdit edildiğini söyledi. Açıkgöz darp edilmekten son anda kurtuldu.

Rehberler saldırılara karşı mücadele etme kararı aldı. Davanın bir sonraki duruşması 20 Ocak'ta görülecek.


HABER-KAMERA: İNANÇ SARAÇOĞLU

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Abdullah ER :

Bu terbiyesiz kanun tanımaz Allah'sızlara artık kim dur diyecek? Şu aymazlık daha kaç rehberin canını yakacak? Türkiye'mizin imajı doğrudan bizi en şiddetli şekilde eleştirmek için fırsat kollayan yabancı turistlerin gözü önünde, üstelik de övdüğümüz dinin en gözde ibadethanesinin önünde zedeleniyor... Ey yetkililer daha ne kadar kulağınızın üstüne yatacaksınız? Türkiye'nin en iyi gelir getiren sektörüne hizmet edenler olarak acilen icraatınıza ihtiyacımız var turizm camiası olarak... Neredesiniz bize nefes aldırmayan bu şımarık haydutlar karşısında? Devlet olarak bu iki hayta haydut zorbaya karşı acil eylem planınız yok mu? Lütfen bizi duyun artık... Ve ağır yaptırımlarda bulunun bu kanun tanımazlara karşı...En acilinden... Gelecek 2015 sezonunda Türkiye turizmi artık bu adi sorunları yaşamasın vesselam... Yetkililere saygılarımla... Abdullah ER, Profesyonel Tur Rehberi,

Hakan kutlu :

Sultan Ahmet camii civarinda toplam 40 kisi bunlar. Cogu akraba. Cogunun arasta veya akbiyik cad deki halicilarla baglantisi var. kanun ciksin. Destekleyelim. Turisti rahatsiz eden/taciz eden/belgesiz bilgi vermeye calisanlara agir ceza gelsin. Oyle kabahatler kanunu bahanesiyle gostermelik birkacina 160 tl ceza kesen turizm polisi cesaretlendirilsin.

Mehmet Doğan ÖZ :

Sultan Ahmet camisi ni müzeye çevirelim problem kökten çözülsün. Tabi diğer bölgelerde de aynı problemlerle de karşılaşıyoruz. Yöneticilerin yaptıkları kanunları takip etme gibi bir yeteneği olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı, vesselâm.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar