banner864

Türk Donanması Afrika turuna çıkıyor 03 Mart 2014, 22:46

Türk Donanması 4 ay sürecek kapsamlı bir Afrika turuna çıkıyor. Seferin amacı, "Türk dış politikasını desteklemek ve Afrika açılımına katkı sunmak." 2 okyanus geçileceği vurgusuyla tanıtılan seferin sloganı da "Ufuk Ötesi"
Donanma Komutanlığı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu 2014'ün 102 günlük Afrika seferine çıkacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı'nın Afrika açılımını destelemek amacıyla gerçekleştirilecek seferinin seferin sloganı da "Ufuk Ötesi". Tanıtımda yer alan bir diğer vurgu ise 2 okyanus aşılacağı.

Görev grubu 4 ay içinde 27 ülkede 29 limana uğrayacak. Bu ülkelerden 21'i ilk kez ziyaret edilecek.

Görev grubuna komuta edecek Tuğamiral Ali Murat Dede Dışişleri Bakanlığı'nın son yıllarda gerçekleştirdiği Afrika açılımına dikkat çekti.

Sefer boyunca 3 savaş gemisine bir de lojistik ve destek gemisi eşlik edecek.

Görev grubu; ilk milli gemimiz olan Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisinden oluşacak.

Haber: Özer Sürmeli
Kamera: İnanç Saraçoğlu
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

nedim altunç aktan :

ukrayna meselesi ile abd ve rusya'nın sıklet merkezi yaratmak için muharip unsurlarını ege ve karadeniz'de toplamaya başladıkları bir aşamada harp gemilerimizin en vurucu unsurlarının afrika kıtasının etrafını dolaşmak ve 105 gün sıcak bölgeden uzak kalmalarını sağlamak hangi aklin işidir doğrusu çok merak ediyorum

sahin aydın :

tam da boğazların karadeniz ve boğazların kaynadığı zamanda bu ne gezisidir?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar