banner864

Türk toprağı IŞİD'e veriliyor 21 Ağustos 2014, 01:28

IŞİD, Musul Konsolosluğu'nda rehin aldığı 49 personeli serbest bırakma karşılığında, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ni istedi. Hükümet kabul etti.

IŞİD HÜKÜMETE 3 AY SÜRE VERDİ

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; İki buçuk aydır süren rehine pazarlığında Ankara'yı köşeye sıkıştıran IŞİD, Türkiye'den önce para ve silah istedi. Pazarlığın dozunu gittikçe arttıran terör örgütü IŞİD, son olarak 49 rehinenin serbest bırakılması karşılığında yurt dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin boşaltılmasını talep etti. IŞİD'le çatışmaya girmek istemeyen hükümet, bu isteğe yeşil ışık yaktı.

GENELKURMAY'A ÇEKİLİN TALİMATI


Hükümet, türbenin boşaltılması talimatını Genelkurmay'a iletti. Ancak bu, IŞİD talebi olarak değil, Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı ihtimaline karşı önlem olarak gösterildi. Asker, çekilme için ön hazırlık yaptı. Ama henüz harekete geçmedi. Hükümet kamuoyunu 'çatışmayı önlemek için askeri çektik' diye ikna edecek.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)


TARİHİ ÖNEMİ BÜYÜK

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah ve iki askerin mezarının bulunduğu Halep'teki Türbe, Ankara ve Lozan antlaşmaları gereği Türkiye toprağı kabul edildi. Bugüne kadar Türk askeri tarafından korundu.

SAVAŞ NEDENİ SAYILIYORDU

Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik IŞİD tehdidiyle ilgili sorulara, "Bu toprağa yapılan saldırı Türkiye'ye yapılmış saldırıdır. Gereği neyse yapılır" derken, Davutoğlu'da benzer açıklamalar yapmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

kara şahin :

Yazıklar olsun sizin gibi hükümete satmadık yer bırakmadınız.

Ediz :

1 gram toprak için dökülen onca şehit kanına hakarettir bu !!!!

narlıdereli :

allahım ne günlere kaldık

Elif Dğr :

Soylenicek kelime bulamiyoruz artik,yapmadiklari kotuluk kalmadi ulkemize!

emre uzun :

Yazıklar olsun başka birşey demiyorum. Toprak verilir mi be? onca şehidimize nasıl hesap vereceğiz?? yazıklar olsun...

ferman bayraktar :

yaa şu hale bak 2-3 çapulcu türkiyeye meydan okuo gülüorum su halimize nerde kaldı türkiyenin büyüklüğü hani biz dünya devletiydik :)

atilla tekmen :

çakıl taşı yok bu şerefsizlere savaşmadan toprak veren vatan hainidir.

yusuf kılıç :

yakında sinirlar dahilinde olan toprakları da verir bu koltuk sevdalıları. makam mülk derdi millette ne ülkü bırakmış ne onur

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder