Türkiye'den ilk tepki: Büyükelçi Ankara'ya çağrıldı 07 Mayıs 2015, 17:35

Açıklamada "Lüksemburg Parlamentosu'nun tarihi gerçekleri ve hukuku çarpıtarak almış olduğu haksız kararı kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Karar, Lüksemburg Parlamentosu'nun, atıfta bulunduğu 1948 tarihli BM Sözleşmesini anlamaktan çok uzak olduğunu ve örnek aldığı bazı parlamentoların düştüğü yanlışa ortak olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin Lüksemburg'daki Büyükelçisi Levent Şahinkaya ise istişareler için Ankara'ya çağrılmıştır" denildi. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "Lüksemburg Parlamentosu'nun tarihi gerçekleri ve hukuku çarpıtarak almış olduğu haksız kararı kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Karar, Lüksemburg Parlamentosu'nun, atıfta bulunduğu 1948 tarihli BM Sözleşmesini anlamaktan çok uzak olduğunu ve örnek aldığı bazı parlamentoların düştüğü yanlışa ortak olduğunu göstermektedir. Parlamentolar, kendilerini uluslararası mahkemelerin yerine koyup, soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermeye kalkarlarsa, tarihi ve hukuku istismar etmiş olurlar. Türkiye, Ermenilerle ortak tarihinin acılı sayfalarını onurlu bir şekilde ve karşılıklı saygı içinde anmaya devam edecektir. Konuya ilişkin görüşlerimiz Bakanlığa çağrılan Ankara'daki Lüksemburg Büyükelçisine iletilmiştir. Türkiye'nin Lüksemburg'daki Büyükelçisi Levent Şahinkaya ise istişareler için Ankara'ya çağrılmıştır."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Hasret :

ermeniler yillardir propagandalarla rusvetlerle israrla bu gunlere getirdiler internette wikidepia binlerce makale onlar tarafindan yazildi bizimkiler de yok canim kim inanir diye hafife aldilar senelerdir , bu konuda bu sene birseyler yapilmaya baslandi o da vatan partisi sayesinde kocaman yureklerine saglik

vatansever :

biz habire büyükelci cekelim,yahu bugüne kadar ne yaptiniz??????? bu güne gelmemizin sebebi bizim politikaci gecinenlerin tembelligi ve ihmalkarligi!!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar