banner864

“Türkiye, Ermenistan'la medeni ilişkiler için...“ 11 Aralık 2013, 08:06

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 12 Aralık'taki Ermenistan ziyaretinde gündeme getirmesi beklenen "sınır kapısı" teklifine Ermenistan'dan yanıt geldi. Ermeni Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Koçaryan, “Türkiye, soykırımı tanısın ve sınırını derhal açsın” dedi. Davutoğlu'nun teklifi Ermenistan'ın işgal ettiği 7 Azeri bölgesinin ikisinden geri çekilmesini öngörüyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Erivan'a "Azerbaycan bölge ikisini bırakın, sınır kapısını açalım" önerisi basına yansıdı. Teklife Ermeni Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Koçaryan'dan yanıt geldi. Ermenistan Haber Ajansı Armenpress’e konuşan Koçaryan "Türkiye, Ermenistan ile medeni ilişkiler istiyorsa, soykırımı tanısın ve sınırını derhal açsın” dedi. 
Ermeni tarafı Türkiye'nin sınır kapılarını açtıktan sonra Karabağ sorununda arabuluculuk yapmasını gündeme getirdi. 

Ermeni Aravot Gazetesi'nin bir haberinde de Türk-Ermeni ilişkilerinin gelişebilmesi için "yeni bir yol haritası" hazırlandığı belirtildi. Gazeteye göre Ermenistan, bu haritayı Davutoğlu'na on gün önce iletti. Ermenistan'ın "Yeni Yol Haritası"nda "Türkiye soykırımı kabul etsin ilişkilerimiz normalleşsin" tezi savunuldu. 

Türk Dışişleri ise Ermenistan işgal ettiği 7 Azeri bölgesinin ikisinden geri çekilsin sınır kapıları açılsın" teklifini hazırladı. Bu teklif Azeri çevrelerde soğuk karşılandı. Azeri kaynaklar Türkiye'nin bu teklifinin Türk - Azeri ilişkilerinde kriz yaratacağını belirtti. ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder