banner864

''Türkiye ile farklı stratejik noktalardayız'' 11 Kasım 2014, 18:42

Amerika Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, “Türkiye ile stratejik olarak farklı noktalardayız, mini Kürdistan'ı savunuyoruz” dedi. Haass, Washington'un Kürtleri en makul partner olarak gördüğünü ifade etti.
Amerika'nın dış politikasını belirleyen isimlerden Richar Haass,Türkiye ABD ilişkisini “stratejik olarak farklı noktalardayız” şeklinde tanımladı. Mini Kürdistan'ı savunduklarını belirtti. 

Dış İlişkiler Konseyi CFR'nin başınlığını da yürüten Hass İstanbul'daydı. Hürriyet gazetesine bölge siyasetlerine ilişkin önemli tespitler yaptı. 

Haass Türkiye-ABD arasındaki strateji farklılığına dikkat çekti. Ortadoğu'daki müttefiklerinin Kürtler olduğunu belirtti. 

"Teknik ve hukuki olarak hala müttefikiz ancak stratejik olarak farklı noktalardayız. Türkiye'nin öncelikleri farklı. Washington'da Kürtlerle doğrudan çalışmak için büyük bir istek var. Hem Irak'ta hem de giderek daha fazla da Suriye'de. "
 
Haass, Kürtleri sahada tek ortak olarak gördüklerini, bunun nedeninin de Türkiye'nin IŞİD harekatına müdahil edilememesi olduğunu vurguladı. 

Haass'a göre Suriye ve Irak için ortak çözüm Kürtlerin daha büyük bir askeri rol üstlenmesi. Kürtlerin bağımsız olmabilmesinin tek şartı da Irak ve Suriye Kürtlerinin kuracağı mini Kürdistan. 

"Esad ya da rejiminden bir Alevi Bölgesini yönetecekter. Kürtlerin güçlü bir özerkliği olacak ve Sunni bölgesi de Işid ve Sunni aşiretler arasındaki uzun mücadeleye sahne olacak. "

Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'de oynayacağı rol ile ilgili de tespitlerde bulunan Haass, ÖSO konusunda ümitsiz. 

"Görünür gelecekte rolü(ÖSO) olcağını sanmıyorum. Birkaç yıl önce onları desteklemeyerek o fırsatı kaçırdık. Kürtlerle ve Sünni aşiretlerle çalışmaya odaklanmalayız. "

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder